نکاتی برای عکاسی در زمستان

نکاتی برای عکاسی در زمستان

بارش برف و زمین های یخ زده ؛ صحنه هایی جذاب برای عکاسی به شمار می آیند و بسیاری از افراد تمایل دارند تا لذت عکاسی در زمستان را تجربه کنند . مناطق شهری و حتی مکان های خارج از شهر همواره دارای صحنه هایی بسیار زیبا برای عکاسی در زمستان هستند . دراین مطلب برخی از نکات و مشکلاتی که در زمان های عکاسی از صحنه های برفی و زمستانی وجود دارند را مورد اشاره قرار می دهیم .

تعمیر دوربین - تعمیرات دوربین - نمایندگی تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن

نوردهی

دوربین های دیجیتال پیشرفته امروزی ؛ کارهای زیادی در زمینه نوردهی و تنظیمات آنرا به صورت خودکار انجام می دهند و بسیاری از کاربران نیز تمایل دارند تا در شرایط چالش بر انگیز تنظیمات نوردهی دوربین را به حالت خودکار آن واگذار کنند . در شرایط عادی و معمولی ؛ استفاده از تنظیمات نوردهی خودکار ممکن است مفید باشد اما در صحنه های برفی به طور معمول سیستم نوردهی خودکار دوربین دچار اشکال می شود . استفاده از گزینه جبران نوردهی ؛ یک راهکار پیشرفته در این شرایط محسوب می شود .

تعمیر دوربین - تعمیرات دوربین - نمایندگی تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن

زمانی که این اتفاق به وجود می آید و در محیط اطراف نور کافی برای اصلاح نور موجود در صحنه وجود ندارد ؛ ایجاد حالت نوردهی بیش ازانداره ( Over Expose ) به میزان +0.3 تا +1.0 EV برای دستیابی به نوردهی بهتر ؛ یکی از راهکار ها به شمار می آید . این یک شیوه برای بهتر دیده شدن سوژه است اما باید دقت کنید تا در اثر نوردهی بیش از اندازه ؛ جزئیات کادر و اطراف سوژه ؛ از بین نرود .

جبران نوردهی دوربین چیست و چگونه باید از آن استفاده نمود ؟

مقدار افزایش حالت نور در گزینه جبران نوردهی ؛ به شرایط موجود در صحنه و سوژه شما بستگی دارد و یک تنظیمات ثابت برای آن را نمی توان بیان نمود .

تعمیر دوربین - تعمیرات دوربین - نمایندگی تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن

وایت بالانس

هدف از انجام وایت بالانس ؛ اصلاح رنگ ها بر اساس شرایط نور موجود در صحنه است . برف از یک حالت بازتاب دهنده نور برخوردار است و موجب می شود تا سنسور دوربین شما در دستیابی به حالت وایت بالانس صحیح دچار اشتباه شود . تنظیمات وایت بالانس خودکار دوربین به طور معمول موجب آبی یا خاکستری دیده شدن صحنه های برفی می شود .

تعمیر دوربین - تعمیرات دوربین - نمایندگی تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن

استفاده از تنظیمات وایت بالانس به صورت دستی و یا استفاده از گزینه های اصلاح وایت بالانس برای رفع حالت آبی یا خاکستری شدن صحنه های برفی ؛ از جمله راهکار هایی می باشند که در این شرایط می توان استفاده نمود .

راهنمای بهترین تنظیمات وایت بالانس دوربین

نورپردازی

زمان انجام عکاسی پرتره در محیط های پر از برف , لازم است تا سوژه قسمت زیادی از کادر تصویر را به خود اختصاص دهد و استفاده از این شیوه موجب می شود تا دوربین خوانش صحیح تر و دقیق تری از نور موجود در صحنه به دست آورده و از ایجاد حالت ضد نور در سوژه اصلی جلوگیری نماید . برای انجام عکاسی حرفه ای ، استفاده از نورسنج دستی برای به دست آوردن تنظیمات دقیق در این شرایط توصیه می شود اما برای عکاسان مبتدی ؛ استفاده از نورسنجی داخلی دوربین ؛ همچنان یک راهکار مطلوب به شمار می آید .

تعمیر دوربین - تعمیرات دوربین - نمایندگی تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن

در زمان عکاسی در محیط های برفی ، بسیاری از عکاسان از به کارگیری فلاش خودداری می کنند اما در هر صورت در برخی از شرایط برای به دست آوردن جزئیات موجود در صحنه ؛ استفاده از فلاش نیز می تواند مفید باشد . در زمان هایی که در اثر نوردهی بیش از اندازه جزئیات موجود در صحنه از بین می رود ؛ استفاده از فلاش پر کننده در به دست آوردن جزئیات می تواند موثر واقع شود .

مود E-TTL II در عکاسی با فلاش اسپیدلایت

البته ؛ بسیاری از اشکالات موجود در عکس های به دست آمده از صحنه های برفی را در زمان ادیت و ویرایش تصاویر می توان بر طرف نمود اما در هر شرایط لازم است تا عکاس بهتین و دقیقترین جزئیات را در زمان عکاسی به دست آورده و زمان کمتری را برای ویرایش عکسهای خود اختصاص دهد . از دست رفتن جزئیات در سایه ها و نواحی پر نور در زمان عکاسی موجب می شود تا اصلاح آن در زمان ویرایش نیز به سختی امکان پذیر شود .

تعمیر دوربین - تعمیرات دوربین - نمایندگی تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن

در زمان عکاسی از صحنه ها و مناظر ثابت ؛ استفاده از سرعت شاتر پایین موجب دستیابی به افکت های خاص و ویژه ای در زمان عکاسی می شود اما در این شرایط استفاده از سه پایه و ثابت نگه داشتن دوربین یک امر بسیار ضروری محسوب می گردد .

اشتباهات رایج سرعت شاتر در عکاسی

سایر نکاتی که باید به خاطر داشته باشیم به طور مختصر عبارتند از :

در شرایط عکاسی در محیط های سرد زمستانی ؛ باتری دوربین به اندازه کافی به همراه داشته باشید .

از کارت حافظه مناسب برای عکاسی در شرایط زمستانی استفاده کنید . به عنوان مثال SanDisk Extreme برای عکاسی در زمستان طراحی شده است .

مراقب باشید تا درپوش های لنز دچار نم و رطوبت نشوند زیرا آنها رطوبت را به قسمت های داخلی لنز انتقال می دهند .

همواره لنز و دوربین خود را کاملا خشک نگه دارید . در صورت وارد شدن رطوبت به دوربین و لنز در سریعترین زمان به مرکز تعمیر دوربین خود مراجعه کنید .

مراقب سرد شدن یا گرم شدن ناگهانی دوربین در شرایط عکاسی در فضاهای زمستانی باشید .پرده شاتر دوربین در برابر دمای سرد بسیار آسیب پذیر است .

نظرات