استفاده از یک فلاش اسپیدلایت چه مزیت هایی دارد ؟

استفاده از یک فلاش اسپیدلایت چه مزیت هایی دارد ؟

 

در بسیاری از موارد به هنرجویان آموزشگاه عکاسی توصیه میشود تا نسبت به خریداری یک فلاش اسپیدلایت اقدام نمایند. در این مقاله فواید و مزیت های یک فلاش اسپیدلایت در زمان عکاسی را توضیح داده ایم .

 

تفاوت فلاش اسپیدلایت با فلاش داخلی دوربین در چیست ؟

فلاش داخلی دوربین که بر روی بسیاری از دوربین های نیمه حرفه ای در هر دو گروه DSLR و یا میرورلس وجود دارد ، یکی از ساده ترین ابزار های نورپردازی در عکاسی به شمار می آید که در دسترس عکاسان قراردارد . اما در هر صورت این فلاش دارای محدودیت هایی در عملکرد خود میباشد .

 

1 – فاصله فلاش تا سوژه

فاصله فلاش تا سوژه : به حداکثر فاصله ای گفته میشود که سوژه را از فلاش می توان دور نموده و هنوز نوردهی مناسب برای آن را بتوان انجام داد . در فاصله بیشتر از مقدار تعیین شده ؛ نور فلاش به سوژه نرسیده و دراین حالت سوژه تاریک خواهد بود.

فلاش داخلی دوربین : در بهترین حالت ، فلاش داخلی دوربین دارای قدرت پرتاب نور برای روشن نمودن سوژه در فاصله  1 تا 3 متر در ایزو 100  میباشد.

فلاش اسپیدلایت : فلاش های اسپیدلایت به طور معمول با قدرت پرتاب نور بسیار بالاتر از فلاشهای داخلی دوربین ساخته میشوند و برخی از انواع آنها قادرند تا قدرت پرتاب نور برای فاصله 10 متر را به وجود بیاورند. به عبارت دیگر این فلاشها برای نوردهی و روشن نمودن سوژه ها در فاصله نسبتا دور از دوربین ، بسیار مفید میباشند.

2 – زاویه تابش نور

زاویه تابش نور که از آن به عنوان زاویه فلاش نیز یاد میشود ، به ناحیه تابش نور فلاش به نسبت زاویه دید لنز ( فاصله کانونی ) گفته میشود.

فلاش داخلی دوربین : فلاشهای داخلی دوربین به گونه ای طراحی میشوند زاویه تابش نور آنها ، زاویه دید معادل با یک لنز زوم استاندارد را به وجود آورد . این امر بدان معنا میباشد که در صورت استفاده از یک زاویه دید باز تر از زاویه تابش نور فلاش ، لبه های تصویر شما ممکن است به صورت تاریک دیده شود.در زمان استفاده از یک لنز تله فتو بلند نیز ممکن است سایه لنز در قسمت پایین تصویر دیده شود.

فلاش اسپیدلایت : از سوی دیگر ، فلاشهای اسپیدلایت قادر به ارایه زاویه تابش نور بازتری هستند و در زمان استفاده از آنها شما به راحتی قادر خواهید بود تا از لنز های بسیار واید نیز به راحتی استفاده نموده و در عین حال تمامی کادر تصویر خود را تحت تابش نور فلاش قرار دهید .

3 – جهت تابش نور

فلاش داخلی دوربین تنها قادر به تابش نور در یک جهت و به سمت مقابل دوربین است . در برخی از شرایط عکاسی این حالت کافی به نظر می رسد اما به طور خاص در سبکهایی همچون عکاسی پرتره ، تابش مستقیم نور به سمت سوژه موجب تخت شدن سوژه در درون کادر تصویر میشود.

در سمت مقابل ، لاشهای اسپیدلایت با برخورداری از هد چرخان قادرند تا جهت تابش نور را به آسانی تغییر دهند و با استفاده از این امکان نورپردازی با فلاش اسپیدلایت در جهت ها و زاویه های مختلفی امکان پذیر می گردد .

حتی این امکان نیز وجود دارد تا فلاش اسپیدلایت را در خارج از بدنه دوربین و در جهت و زاویه ای کاملا متفاوت نسبت به بدنه دوربین قرار داد.

 

سایر مزیت های فلاش اسپیدلایت

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا ، فلاشهای اسپیدلایت دارای ویژگی ها و امکانات دیگری نیز هستند که قدرت نورپردازی بیشتری را در اختیار عکاس قرار می دهند .

1 – زمان بازیابی کوتاهتر

فلاش اسپیدلایت دارای منبع تغذیه انرژی مخصوص به خود است که این امر موجب میشود تا زمان بازیابی قدرت فلاش بسیار کوتاهتر باشد.به عبارت دیگر از یک تابش نور کامل ، تا زمانی که فلاش آماده شلیک مجدد باشد ، فاصله زمانی بسیار کوتاهی وجود دارد و از این روی عکاس هیچ صحنه ای را از دست نخواهد داد .

2 – امکان خلاقیت بیشتر

فلاش اسپیدلایت با برخورداری از هد چرخان و زاویه دید قابل تغییر خلاقیت های بسیار بیشتری را در زمان عکاسی امکان پذیر می نماید . بونس لایتینگ یا استفاده از بازتاب نور فلاش شیوه ای است که به شما اجازه می دهد تا منبع نور سخت فلاش را به یک منبع نور نرم با سایه هایی ملایم تبدیل کنید . همچنین امکان استفاده از فلاش به صورت وایرلس و یا استفاده از فلاش به همراه سایر واحد های نورپردازی نیز از جمله ویژگی هایی می باشد که در زمان استفاده از فلاشهای اسپیدلایت در دسترس خواهید داشت .

3 – استفاده از فلاش به همراه انوع دوربین های مختلف

برندهای مختلف ، فلاشهای اسپیدلایت خود را به گونه ای طراحی می کنند که به همراه انواع دوربین های ساخته شده در همان برند قابل استفاده باشند. سازگاری بالای فلاشهاس اسپیدلایت موجب شده است تا در شرایط تغییر دوربین ؛ هنوز هم بتوان از فلاش قدیمی استفاده نمود و ویژگی های آنرا به همراه دوربین های دیگر نیز در اختیار داشت .

 

 

نظرات