برطرف نمودن مشکل نوردهی بیش از اندازه به آسمان در زمان عکاسی فضای باز

برطرف نمودن مشکل نوردهی بیش از اندازه به آسمان در زمان عکاسی فضای باز

 

در زمان های عکاسی فضای باز و به خصوص در عکاسی از نماهایی که مقدار زیادی از پهنه آسمان در عکس دیده میشود ؛غالبا این مشکل به وجود می آید که آسمان قابل مشاهده در عکس دارای نوردهی بیش از اندازه بوده و مقدار زیادی از آن جزئیات خود را از دست می دهد .در این مطلب به بررسی روش از بین بردن این حالت و به دست آوردن جزئیات از آسمان می پردازیم

در به وجود آمدن حالت پر نور شدن آسمان ؛ دو عامل می تواند دخیل باشند .

1 – زاویه دید و موقعیت قرار گیری دوربین

2- حالت نورسنجی دوربین

به طور ساده ؛ زمانی که دوربین را به سمت یک صحنه بسیار پر نور می گیرید ؛دوربین تلاش می کند تا نورسنجی را بر اساس روشن ترین بخش انجام داده و ازاین روی قسمتهای کم نور تر صحنه که در پیش زمینه قرار دارند به صورت کمتر نوردهی شده ؛ رها می شوند .

در حالت برعکس ؛ اگر در یک روز کاملا آفتابی فوکوس را در نقطه ای از پیش زمینه قرار دهید ؛ این حالت موجب سوخته شدن ( بسیار پر نور دیده شده پس زمینه آسمان ) خواهد شد در هر دو حالتی که ذکر شد ؛ مقدار زیادی از جزئیات آسمان از دست می رود .

 

یک روش برای جبران این حالت آن است که یک صحنه را از زوایای دید مختلف عکاسی نموده و نور را در قسمت جلو سوژه قرار دهید . به طور خاص این روش برای استفاده در زمان هایی موثر است که سوژه در سایه قرار گرفته و یا ضد نور شده است . یک راهکار دیگر برای از بین بردن این حالت استفاده از فلاش می باشد .

در یک روز کاملا آفتابی نیز بااستفاده از فلاش می توان جزئیات بیشتری از سوژه و پس زمینه را به دست آورد .با استفاده از فلاش می توان نورسنجی را بر اساس نور به دست آمده از آسمان انجام داده و فلاش تنها به نوردهی به قسمت های پیش زمینه تصویر بپردازد .

یک راه حل دیگر برای این موقعیت ؛ استفاده از فیلتر ND  متغیر است . با استفاده از یک فیلتر ND مقدار زیادی از روشنایی نور به دست آمده از پس زمینه آسمان کاهش می یابد .عکاسی با فرمت RAW نیز به شما این امکان را خواهد داد تا در مراحل پردازش نرم افزاری قادر باشید مقدار زیاد تری از جزئیات در پیش زمینه و یا پس زمینه را به دست بیاورید .

 

لینکهای مفید

آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن
آشنایی با بخش تعمیر دوربین نیکون
آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی

 

نظرات