مقایسه دوربین های کانن EOS R5 و EOS R5C

مقایسه دوربین های کانن EOS R5 و  EOS R5C

 

کمپانی کانن به تازگی جدیدترین محصول خود با نام دوربین کانن EOS R5C را معرفی نموده است و با توجه به مشخصات اعلام شده در این دوربین ، مقدار زیادی از قابلیت ها و ویژگی های آن شبیه به دوربین میرورلس فول فریم EOS R5 می باشند . اما باید توجه داشته باشیم که این محصول جدید دارای قابلیت های بسیار بیشتری نسبت به مدل EOS R5 است و در این مقاله بررسی و مقایسه دقیقتری از این دو محصول بسیار پیشرفته ساخت کمپانی کانن را ارایه می دهیم .

تعمیر دوربین کانن - تعمیرات کانن

افزوده شدن فن خنک کننده ، حذف استابیلایزر داخل بدنه

به لحاظ سخت افزاری ، بارزترین تفاوت موجود میان دو دوربین EOS R5 و R5C  افزوده شدن یک سیستم فن خنک کننده در قسمت پشتی بدنه دوربین جدیدتر می باشد. این حالت یکی از ویژگی های استانداردی است که به طور معمول در دوربین های سری Cinema EOS از کمپانی کانن دیده می شود و این امکان به دوربین جدید کانن R5C این قابلیت را می دهد تا به طور نامحدود به فیلمبرداری در تمامی مود ها ادامه دهد . البته کاربر همیشه از این قابلیت برخوردار است که به طور دلخواه سیستم خنک کننده دوربین را خاموش یا روشن نماید.

یکی دیگر از ویژگی های شایان توجه در دوربین جدید کانن EOS R5C ، حدف مکانیسم استابیلایزر داخلی بدنه ؛ از آن می باشد . کمپانی کانن دلیلی برای حذف این بخش مهم از دوربین جدید خود اعلام نکرده است اما در مشخصات و ویژگی های این محصول بیان شده است که محصول جدید EOS R5C از قابلیت بهره گیری کامل از سیستم استابیلایزر لنز های کانن برخوردار است . مکانیسم اصلاح دیجیتال لرزش تصویر در این دوربین ضریب کراپ 1.1x را در تصویر این دوربین به وجود می آورد اما در هر صورت ، برای کنترل بیشتر لرزش تصویر ، در زمان کار با دوربین EOS R5C به مقدار زیادی به سیستم لرزش گیری داخلی لنز های خود وابسته خواهید بود.

پیش از این کمپانی پاناسونیک نیز در تولید دوربین GH5S ، سیستم استابیلایزر داخلی بدنه را حذف کرده بود اما بسیاری از کارشناسان بر این باور بودند که محصول جدید پاناسونیک استفاده مطلوبی از سیستم استابیلایزر لنز های خود انجام نمی دهد . در رابطه با دوربین جدید کانن EOS R5C ، سیستم خنک کننده سنسور و قابلیت بهره گیری از سیستم استابیلایزر داخلی لنز ها ، به خوبی در کنار هم قرار داده شده اند .

تعمیر دوربین کانن - تعمیرات کانن

ویژگی های مشترک

اما در هر صورت باید به این نکته نیز اشاره کنیم که دوربین های کانن EOS R5C و EOS R5 دارای وجوه مشترک بسیار زیادی هستند. به طور خاص در درون بدنه هر دو این دوربین ها از یک سنسور 45MP Dual Pixel AF CMOS استفاده شده است که بنا بر اعلام کانن این سنسور دامنه دینامیکی معادل با 15EV را فراهم می آورد.  ویزور الکترونیکی با کیفیت 5.76M dot و صفحه ال سی دی لمسی کاملا چرخان با کیفیت 2.1M-dot نیز از جمله ویژگی های مشترک این دو دوربین پیشرفته کانن هستند.

گریپ دستی و بدنه این دو دوربین تا حد زیادی شبیه به هم می باشند و محفظه باتری در درون آنها جای می گیرد. جایگذاری دکمه ها و کلید های کنترل بر روی بدنه این دوربین ها تا حد زیادی شبیه به هم می باشند اما در هر صورت دکمه های موجود بر روی بدنه دوربین EOS R5C دارای یک نشانگر به رنگ خاکستری نیز می باشند که کنترل ها و عملکرد های هر دکمه در زمان عکاسی یا فیلمبرداری را نمایان می سازد.

هر دو این دوربین ها دارای یک درگاه کارت حافظه CFexpress و یک درگاه کارت حافظه UHS-II SD می باشند و در هر حالی که هر دو این محصولات دارای درگاه های جک هدفون و میکروفون هستند و درگاه Type D 'Micro' HDMI نیز بر روی آنها دیده میشود ، باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که دوربین R5C بیشتر با هدف استفاده برای فیلمبرداری طراحی شده است .

همچنین شایان توجه است که دوربین EOS R5C از تمامی قابلیت های اتوفوکوس تشخیص چشم / چهره/ سر و اتوفوکوس تشخیص موتور سیکلت نیز برخوردار می باشد.

تعمیر دوربین کانن - تعمیرات کانن

مودهای عکاسی و فیلمبرداری به صورت مجزا

امروزه جدا سازی گزینه های تنظیمات عکاسی و فیلمبرداری در بسیاری از محصولات جدید به صورت متداول انجام می شود و اکنون در طول زمان های فیلمبرداری شما گزینه  های تنظیمات کاملا مجزا و تفکیک شده ای را در اختیار خواهید داشت . اما در دوربین کانن EOS R5C این جدا سازی به صورت واضح تری قابل مشاهده می باشد.

در دوربین کانن EOS R5C  ، سوئیچ خاموش / روشن دوربین به شما اجازه می دهد تا تغییر وضعیت به حالت فیلمبرداری را نیز در اختیار داشته باشید. با قرار دادن این سوئیچ در وضعیت 'Photo' شما به تمامی قابلیت های عکاسی مشابه با سایر دوربین های سری EOS  کانن دسترسی خواهید داشت و با قرار دادن آن در وضعیت 'Video گزینه های تنظیمات فیلمبرداری شبیه به دوربین های سینمایی کانن را مشاهده خواهید نمود.

تعمیر دوربین کانن - تعمیرات کانن

مودهای فیلمبرداری بیشتر

 در دوربین کانن EOS R5 نیز تعداد زیادی از قابلیت ها و امکانات پیشرفته برای فیلمبرداری قرار داده شده بودند که از جمله آنها به قابلیت فیلمبرداری تا کیفیت 8K/30p  به همراه 8-bit H.264, 10-bit H.265 or 12-bit Canon RAW می توان اشاره نمود. دوربین کانن EOS R5C علاوه بر این قابلیت ها قابلیت فیلمبرداری 12-bit Cinema RAW Light تا 8K/60p را نیز به وجود می آورد.

ویژگی Cinema RAW Light ارایه تصویر در سه کیفیت HQ, Std و LT را به وجود می آورد. برای ارایه کیفیت فیلمبرداری 8K/30 حالت Cinema RAW Light (Std) گزینه 2.0 Gbps را ارایه می دهد در حالیکه در دوربین کانن R5 مود فیلمبرداری Canon RAW مستلزم دستیابی به 2.6 Gbps بوده و مود Canon RAW Light اطلاعاتی با حجم 1.7 Gbps را به وجود می آورند.

همچنین باید توجه داشته باشیم که دوربین کانن EOS R5C قادر به فیلمبرداری 5.9K Raw از ناحیه Super 35 crop یا فیلمبرداری 2.9K از ناحیه Super 16 سطح سنسور خود می باشد.

در زمان های عدم فیلمبرداری با فرمت Raw ، دوربین کانن EOS R5C قادر به ضبط فوتیج های تصویری XF-AVC تا 4K/120 با مود های Long GOP یا ALL-I می باشد . برای فیلمبرداری با فرمت MP4 نیز حالت فشرده سازی H.265 Long GOP برای ضبط فیلم های 8K/30 را در اختیار خواهید داشت.

دوربین کانن EOS R5C علاوه بر ویژگی های پیچیده و پیشرفته ای که در زمان های فیلمبرداری دارد ، دارای مجموعه ای از قابلیت های آسان و کاربردی است که روی صفحه نمایش دوربین به آسانی آنها را در اختیار خواهید داشت . وجود منحنی های موج دار روی صفحه ال سی دی دوربین امکانی پیشرفته تر از نمودار  های هیستوگرام می باشند و کنترل دقیقتر رنگ و نور را در طول زمان های فیلمبرداری امکان پذیر می نمایند.

دوربین کانن EOS R5C دارای یک سوکت تایم کد است که امکان سینک دوربین با سایر دستگاه های تصویر برداری را فراهم می آورد و علاوه بر آن این دوربین قادر به ثبت فوتیج ها HDR در استاندارد های پخش تصویر Hybrid Log Gamma (HLG) می باشد. هر دو دوربین R5 , R5C قادر به ارایه فوتیج های PQ HDR نیز می باشند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیرات کانن

طول عمر باتری

برای دوربین کانن EOS R5C از همان باتری LP-E6NH به کار رفته در دوربین R5 استفاده شده است و این دوربین به همان میزان از قابلیت بهره برداری از باتری های E6N و E6 نیز برخوردار می باشد. البته این دوربین از سازگاری با گریپ باتری BG-R10 نیز برخوردار است اما در هر صورت در زمان استفاده از سریعترین حالتهای کاربردی این دوربین ، محدودیت هایی در تامین نیروی این باتری ها به وجود می آیند.

برطرف نمودن مشکل تامین نیروی باتری این دوربین با استفاده از یک منبع تامین نیروی PD-E1 USB امکان پذیر است . DR-E6C یک منبع تامین نیروی قابل اتصال به برق DC  یا پاور بانک های USB است و قادر به تامین نیروی 9V, 3A می باشد.

تعمیر دوربین کانن - تعمیرات کانن

کارت حافظه

در تولید دوربین R5 کمپانی کانن تمامی تلاش خود را به کار گرفت تا فضای محل قرار گیری کارتخوان دوربین را بهینه سازی کند و با این ویژگی دوربین کانن R5C نیز گزینه هایی را برای استفاده از انواع حافظه Compact Flash و SD را به دست آورده است. انواع  گزینه های زیر با هر یک کارت های حافظه این دوربین قابل استفاده می باشند.

Compact Flash express slot

Secure Digital Slot (V90 card)

Cinema RAW Light

XF-AVC or MP4 (H.264 or H.265)

Cinema RAW Light

8-bit 4:2:0 Proxy

Video

Audio (WAV)

8K

4K

XF-AVC All-I

XF-AVC Long GOP

 

 

تهیه و تنظیم : ایده آل دوربین - نمایندگی تعمیر دوربین و لنز عکاسی در ایران

 

لینک های مفید :‌

آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن

آشنایی با بخش تعمیر دوربین نیکون

آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی

نظرات