چگونه در باران عکسهای زیبا می توان گرفت ؟

چگونه در باران عکسهای زیبا می توان گرفت ؟

 

در زمان های بارش باران معمولا عوامل زیادی وجود دارند که عکاسان علاقه ای به آنها ندارند و از جمله این عوامل به وجود حرکت های سریع ، کم بودن نور ، رنگهای مات و کدر و وجود رطوبت بالا ، می توان اشاره نمود. اما در هر صورت تحت بارش باران هست که زندگی آغاز می شود و همه چیز به جریان می افتد .

از آنجا که امروزه بسیاری از دوربین های کانن دارای بدنه ای مقاوم در برابر نفوذ رطوبت محیط هستند بنابراین با کمی خلاقیت و مهارت می توان از زیباترین پدیده طبیعی ( بارش باران ) عکسهایی خاطره انگیز به دست آورد. در اینجا برخی از نکاتی را مورد اشاره قرار می دهیم که برای عکاسی در زمان های بارش باران مفید می باشند.

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون

از سرعت شاتر استفاده کنید.

در زمان های بارش باران ، برای به دست آوردن یک عکس خلاقانه ، سرعت شاتر دوربین نقش بسیار مهمی را بازی می کند. فرو افتادن قطره های باران معمولا با سرعت بسیار زیادی اتفاق می افتد و چشم انسان حرکت قطره های باران را معمولا به صورت موشن بلور ، مشاهده می کند. اما در صورت وجود نور کافی و یا استفاده از یک ایزو بالا شما می توانید به سرعت شاتر مناسب برای فریز کردن حرکت قطره های باران دست پیدا کنید..

در سرعت شاتر 1/8000 ثانیه ، حرکت قطره های باران به طور کامل فریز شده و تصاویر شگفت آوری را می توان ثبت نمود. در سمت مقابل ، در حالت استفاده از یک سرعت شاتر کند ،‌حرکت قطره های باران با جلوه ای کشیده شده در درون کادر تصویر نمایش داده میشوند.

بیشتر بخوانید ===== هنر عکاسی با سرعت شاتر پایین

به نور پشت سوژه فکر کنید.

قطره های باران زمانی به صورت زیباتر و تاثیرگذارتر دیده میشوندکه نور از یک زاویه مخالف بر آنها تابانده شود . به عنوان مثال ، در تصویر زیر اگر چه عکاس از باران مصنوعی استفاده کرده است اما در هر صورت ما می توانیم مشاهده کنیم که با استفاده از تابش نور در زاویه مخالف پشت سوژه ، حالتی از درخشش زیبا در قطره های باران به وجود آمده است . علاوه بر این کاهش دادن سرعت شاتر در این تصویر تاثیرگذاری حالت تابش نور را به نحو مشهود تری نمایش داده است .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون

استفاده از تابش نور در زاویه پشت سوژه موجب افزایش سطح کنتراست میان سوژه و پس زمینه آن شده است و از این روی حالت کلی صحنه واضح تر و برجسته تر دیده میشود.

با توجه به این شرایط برای اینکه قطره های باران به نحو مشخص تری در درون کادر تصویر شما دیده شوند ، از تابش یک منبع نور در زاویه مخالف با محل قرار گیری دوربین خود استفاده کنید.

آموزش و روش عکاسی در محیط ها و صحنه های کم نور

از ایزو بالاتر استفاده کنید.

قطره های باران از ابرهای متراکمی فرو افتاده اند که در آسمان تابش نور خورشید را مسدود کرده اند و از این روی در زمان عکاسی از آنها ، از به وجود آمدن نویز در اثر افزایش مقدار حساسیت ایزو ، نباید هراسی داشته باشید. یکی از بزرگترین چالش های استفاده از ایزو بالا به وجود آمدن نویز در درون عکس است اما در زمان عکاسی از قطره های باران‌؛ به وجود آمدن نویز به ایجاد مقداری بافت اضافی در درون تصویر شما کمک می کند.

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون

فوکوس دستی

برای عکاسی در یک آب و هوای بارانی از فوکوس دستی لنز و دوربین خود استفاده کنید. قطره های باران به صورت یک لایه متحرک میان دوربین و پس زمینه عمل می کنند و در این شرایط استفاده از اتوفوکوس دوربین برای واضح نمایی  تصویر ، بسیار دشوار می باشد. در زمان هایی که دستیابی به فوکوس خودکار با دوربین دشوار می شود ، استفاده از سیستم فوکوس دستی به عنوان یک راهکار جایگزین مطرح می شود.

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون

از فرمت RAW استفاده کنید.

اغلب موارد توصیه می کنیم که در زمان های عکاسی از فرمت RAW استفاده باید نمود اما در زمانهای عکاسی در آب و هوای بارانی استفاده از این فرمت به یک ضرورت تبدیل می شود. در زمان استفاده از فرمت RAW علاوه بر اینکه اطلاعات بیشتری در رابطه با شرایط نور و کنتراست موجود در محیط در اختیار دارید ، در مواقع لزوم اصلاح رنگ دلخواه خود را نیز می توانید انجام دهید.

به طور خاص زمانی که شما با استفاده از نورهای طبیعی و نور موجود در محیط عکاسی می کنید ، رنگها به صورت مات و کدر دیده میشوند اما فرمت RAW در زمان ویرایش تصویر ؛ به شما اجازه می دهد تا اصلاح رنگ مورد نظر خود را اعمال نمایید.

فرمت RAW یا JPEG؟ کدام یک بهتر است و چرا؟

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون

به بازتاب ها و انعکاس ها توجه داشته باشید .

جریان آب در محیط موجب بازتاب نور و شکل  ها می شود و این حالتی بسیار جذاب برای عکاسی به شمار می آید. در محیط اطراف خود به بازتاب شکل ها و نور ها از روی سطح آب باران توجه داشته باشید و آنها را در ترکیب بندی تصاویر خود مورد استفاده قرار دهید .

بارش باران یکی از موقعیت های منحصر به فرد برای ارایه عکسهایی متفاوت است و در صورتی که شما از امکانات فنی دوربین خود اطلاع داشته باشید و کمی از مهارت و تسلط بر تکنیک های کار با دوربین در شرایط نوری چالش برانگیز برخوردار باشید ، به راحتی قادر خواهید بود تا صحنه هایی شگفت انگیز را خلق کنید.

 

 

نظرات