نکات بسیار مهم عکاسی از کودکان

نکات بسیار مهم  عکاسی از کودکان

 

عکاسی از کودکان گاهی اوقات می تواند یک کار چالش برانگیز باشد ، زیرا کودکان معمولاً ژست گرفتن برای دوربین را دوست ندارند (به خصوص وقتی که آنها بیش از حد مشغول انجام کاری هستند که دوست دارند). همه چیز خیلی سریع اتفاق می افتد و ثبت لحظه را برای عکاس بسیار دشوار می کند. به همین دلیل ، در نهایت بسیاری از ما با عکس هایی تار و خارج از فوکوس مواجه می شویم و این پرسش برای ما پیش می آید  که چگونه می توانیم مهارت های عکاسی خود را بهبود بخشیم تا در عکاسی از کودکان ؛ نتایج بهتری بگیریم.

به دست آوردن پرتره های قدرتمند کودکانه ؛ کاری بسیار متفاوت از عکس های "به دوربین نگاه کن و لبخند بزن" است . یک پرتره واقعی نشان دهنده شخصیت و انرژی منحصر به فرد یک کودک است که در درون آن نشاط و شادابی خاص کودکانه را می توان مشاهده نمود .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

1) فرایند را برنامه ریزی کنید ، دوربین و لوازم خود را بشناسید و تجهیزات مناسبی را در اختیار داشته باشید

در طول زمان عکاسی  از کودکان  ، آنها ممکن است کمی از کنترل خارج شوند بنابراین سعی کنید تا آنجا که می توانید برای زمان عکاسی  خود برنامه ریزی کنید.

اول از همه چیز ، بدانید که برای آن جلسه عکس خاص به چه نوع ابزار و تجهیزاتی نیاز دارید. اگر قصد عکاسی در فضای بسته را دارید ، تمام تجهیزات لازم برای عکاسی در این محیط را به همراه داشته باشید. نور داخل خانه یا ساختمان ممکن است به اندازه فضای بیرون نباشد و از این روی برای عکاسی در فضاهای داخلی ممکن است به ابزار و لوازم بیشتری نیاز داشته باشید .

 اگر از دوربین عکاسی سطح مبتدی و غیر حرفه ای  استفاده می کنید ، من توصیه نمی کنم با آن در داخل خانه عکس بگیرید ، زیرا این دوربین ها برای عکاسی در محیط های کم نور نویز بسیار زیادی تولید می کنند. برای داشتن تصاویر با بهترین کیفیت در داخل خانه ، به یک منبع نور خوب برای روشن کردن سوژه خود نیاز دارید.

یک پنجره بزرگ یا یک اتاق کاملاً روشن به شما کمک می کنند تا تصاویر خوب و با کیفیتی را به دست آورید . اگر نور طبیعی از دسترس خارج است ، فلاش خارجی ، چتر شفاف ، و سایر تجهیزات لازم برای عکاسی در فضای داخلی را آماده کنید. از به کارگیری فلاش روی دوربین خودداری کنید زیرا این فلاش سایه های بسیار تند و خشنی را به وجود می آورد.

اگر در خارج از خانه عکاسی می کنید ، تکنیک های اساسی کار با نور طبیعی را به خوبی بدانید. اگر نمی دانید چگونه دوربین خود را بصورت دستی کنترل کنید ، بنابراین عکاسی با نور طبیعی گزینه مطلوبی برای شما نخواهد بود.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

از چه تنظیمات دوربین استفاده کنم؟

از آنجا که کودکان سریع ، پرتحرک و خودجوش هستند ، دستور دادن به آنها برای انجام آنچه می خواهید ، عملاً غیرممکن است. دوربین خود را در محلی تنظیم کنید که بتوانید به راحتی روند کار را کنترل کنید.

به طور معمول عکاسی با استفاده از حالت "اولویت دیافراگم" توصیه می شود. در این حالت ، شما می توانید با تغییر دیافراگم با عمق میدان بازی کنید و به دوربین اجازه دهید سرعت شاتر مناسب شما را انتخاب کند. در محیط های کم نور احتمالاً باید دیافراگم خود را روی کمترین عدد تنظیم کنید (یک لنز سریع با دیافراگم بزرگ مانند f / 1.4 به شما کمک زیادی می کند) تا سرعت شاتر سریع داشته باشد.

در این شرایط اگر تصویر شما تاریک شد و نور شروع به کم شدن کرد ، کمی ISO را افزایش دهید. حتی اگر عکس های شما  کمی نویز دار باشند ، اما در هر صورت ممکن است تصویری با ارزش از یک حالت خاص کودک را به دست آورده باشد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

به یاد داشته باشید ، داشتن یک تصویر واضح با نویز بسیار بهتر از یک عکس بدون نویز اما تار ومبهم است! اگر دوربین شما از ویژگی "خودکارISO  برخوردار است ، این گزینه  را فعال کنید و حداکثر ISO خود را روی یک دوربین فول فریم در حدود ایزو 1600 و بر روی یک دوربین کراپ در ایزو 800 تنظیم کنید .

به این نکته توجه داشته باشید که وجود کمی نویز در درون تصویر شما مسئله چندان مهمی نیست زیرا در لایت روم یا فتوشاپ به آسانی می توانید آنها را برطرف نمایید .  عکاسان حرفه ای بر این باورند که  فراتر از ISO 800-1600 ، چاپ تصاویر در ابعاد بزرگ نویز بسیار زیادی را نشان می دهد و از این روی  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تنظیمات دوربین ، توصیه می کنیم تا سایر مقاله های  ما در مورد نحوه عکس گرفتن با وضوح کامل را بخوانید.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

بهترین دوربین و لنز برای عکاسی کودک چیست؟

برای عکاسی از کودکان , هر دوربینی خوب کار خواهد کرد ، ولی با اینحال استفاده از یک دوربین  DSLR به همراه یک لنز پر سرعت و دیافراگم باز بسیار توصیه می شود.

برای این کار نیازی به یک دوربین گران قیمت ندارید - هر DSLR سطح مبتدی نیز برای عکاسی از کودک می تواند بسیار مفید باشد.

قسمت مهمتر لنز است. توصیه می کنیم از لنزهای سریع استفاده کنید ، زیرا آنها در محیط های کم نور بسیار خوب کار می کنند و در جداسازی سوژه ها و ایجاد تاری پس زمینه خامه ای و زیبا ، که به آن "بوکه" نیز گفته می شود ، بسیار عالی عمل می کنند.

 

بیشتر بخوانید ========>> معرفی بهترین دوربین ها برای والدین جهت عکاسی از کودکان

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

از چه تجهیزات نورپردازی برای عکاسی در فضای داخلی در نور کم استفاده کنم؟

 سوال عالی! اگر منبع نور بزرگ و قدرتمندی (مانند پنجره بزرگ) برای روشنایی اتاق ندارید ، متأسفانه تنها گزینه شما استفاده از فلاش / روشنایی خارجی خواهد بود. همانطور که در بالا اشاره کردیم ، شما نباید از فلش داخلی دوربین برای هر نوع عکس برداری استفاده کنید. فلاش دوربین سایه های زشتی را هم روی صورت و هم پشت سوژه شما ایجاد می کند.

اگر اتاق سفید و دارای سقف خیلی بلند نباشد ، استفاده از یک فلاش اسپیدلایت که سر آن به سمت بالا هدف گیری کرده است ؛ یک گزینه بسیار عالی به نظر می رسد. کاری که این فلاش برای شما انجام می دهد ، این است که نوررا از سقف برمی گرداند و سایه های ملایم تری بر روی سوژه شما ایجاد می کند.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

در زمان استفاده از فلش آنرا روی حالت TTL قرار داده ، دوربین خود را روی حالت  تنظیمات "دستی" قرار دهید ، سپس دیافراگم را در جایی بین f / 2.8 و f / 5.6 تنظیم نموده ، سرعت شاتر 1.200 – 1.250 ثانیه و ISO کمترین مقدار در دوربین خود را انتخاب نمایید .  در زمان استفاده از حالت TTL دوربین به صورت خودکار ISO 200 را انتخاب می کند .این تنظیمات را کمی بررسی کنید و با استفاده از آنها می توانید نتایج شگفت انگیزی را به دست آورید .

 

2) سوژه خود را بشناسید و یاد بگیرید چگونه با کودک تعامل و ارتباط برقرار کنید

اگر وقت دارید سعی کنید قبل از برگزاری جلسه عکاسی کودک را بشناسید. سعی کنید آنچه کودک را دوست دارد تعیین کنید ، یک نقطه مشترک پیدا کنید ، دوست او باشید. سعی نکنید که یک فرد بزرگسال دیگری باشید که به آنها دستور دهد چه کاری انجام دهند. به سطح معصومیت و بازیگوشی آنها پایبند باشید ، انرژی آنها را به کار بگیرید و با احمق بودن آنها را بخندانید. نیازی به درخواست لبخند از کودک برای دوربین نیست زیرا با انجام اینکار جدا از داشتن تصاویر بی روح و جعلی ، چیز خارق العاده ای به دست نخواهید آورد.

اجازه دهید کودک بازی کند و از بازی خود لذت ببرد. از والدین بخواهید که درست پشت سر شما بایستند ، سپس وقتی همه چیز آماده است ، یا خودتان با کودک ارتباط برقرار کنید و یا از والدین بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند. به محض اینکه کودک نگاه کرد ، بلافاصله روی نزدیکترین چشم او نقطه فوکوس دوربین خود را قرار دهید و عکس بگیرید. به یاد داشته باشید ، حتی بدون لبخند یا خندیدن می توانید تصاویر احساسی ، حساس و قابل اعتنایی داشته باشید. ایجاد پیوند با کودک مهم است تا بهترین نتیجه را بگیرید.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

3) خلاق ، تخیلی و سرگرم کننده باشید و وقت خود را با آنها سپری کنید

استوری بورد - برای اینکه شخصاً شخصیت کودک را به تصویر بکشید ، از او در حالی که در حرکت است و اطرافش بازی می کند ، عکاسی کنید. برای ایجاد یک سری تصاویر در یک فریم ، حداقل 3-4 دقیقه تصویر عالی خواهید داشت.

این مجموعه عکس های اکشن داستان بزرگتری از یک تصویر را روایت می کند. همچنین تنوعی به محصول نهایی شما می بخشد. والدین عاشق این نوع عکس ها هستند!

سعی کنید جذابیت احساسی ، حساسیت و خودانگیختگی را در تصاویر خود نشان دهید. اجازه دهید کودک با شما ارتباط برقرار کند. به کودک اجازه دهید پشت دوربین شما را لمس کند و تصاویر خود را بر روی LCD نشان دهد. نقش بازی کنید ، از او سوال بپرسید و کنجکاوی آنها را برآورده کنید.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

4) وسایل لازم را برای سرگرمی کودک در طول زمان عکاسی را در اختیار داشته باشید .

دقیقاً مانند بزرگسالان ، کودکان نیز پس از دیدن اتاقی پر از وسایل یا وجود یک شخص غریبه در خانواده ، عصبی می شوند. در حالی که ما قبلاً می دانیم پیوند با کودک ضروری است ، اما کمک به او در جهت به دست آوردن آرامش نیز مفید است. به آنها چیزی بدهید که با آن بازی کنند. برای سرگرمی کودکان می توان گزینه های بی شماری داشت. اولین قدم این است که با والدین مشورت کنید و بدانید فرزندانشان دوست دارند چه کاری انجام دهند.

برخی از اسباب بازی ها ، حباب سازها ، بادکنک ها ، میوه ها ، آب نبات ها می توانند در طول زمان عکاسی از کودک مفید باشند. در حالی که کاملاً می توانید از این وسایل در تصاویر خود استفاده کنید ، هدف اصلی این است که کودک آرامش داشته باشد و ذهن او را از فعالیت های غیر ضروری منحرف کند.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

5) خود را هم سطح کودک قرار داده  و زوایای دید خود را مشخص کنید

در حالی که عکاسی از نقطه همتراز سطح چشم کودک برای به دست آوردن تصاویر جذاب و شگفت انگیز یک قاعده معمول است ، همچنین شما می توانید چند مورد را بر خلاف قوانین معمول نیز امتحان کنید. برخی از عکسها را در حالت ایستاده بگیرید ، همچنین در حالت های نشسته یا خوابیده نیز زوایای دید خود را تنظیم کنید . به یاد داشته باشید ، خلاقیت دوست شماست. زاویه های دید مختلفی را امتحان کنید ، جزئیات لباس کودک و اسباب بازی های مورد علاقه او را عکاسی کنید. از این گذشته ،  به یاد داشته باشید که شما در حال ایجاد خاطراتی برای سالهای آینده او هستید. حساسیت قسمت بزرگی ازکار عکاسی کودک است.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

6) مکان ، لباس و زمان مناسب را انتخاب کنید

برای ایجاد تصاویر عالی  ؛ لوکیشن مناسب ؛ بسیار مهم است. بعضی از والدین به عکاس اجازه می دهند مکان را انتخاب کند. مکان ها و موقعیت های مختلفی که برای عکاسی از کودکان مناسب هستند را شناسایی کنید. اگر وقت و وسیله ای برای سفر دارید ، پیشنهاد می کنیم از فرصت استفاده کنید. به این ترتیب نقاط خوبی را خواهید شناخت و می توانید برای عکسهای خود بهتر برنامه ریزی کنید.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

پس زمینه و محیط اطراف

 هنگام عکس گرفتن ، اطمینان حاصل کنید که هیچ مسئله یا نکته حواس پرت کنی در پس زمینه وجود نداشته باشد. در حالت ایده آل ، کودک باید از پس زمینه جدا شده و پس زمینه به طرز مطبوعی نرم و مبهم به نظر برسد. مراقب اشیا خشن و رنگ های زشت هم در پس زمینه و هم در محیط اطراف باشید.

 

بیشتر بخوانید ==========>>> نکات حرفه ای ترکیب بندی در عکاسی از کودک

چه چیزی بپوشید

توصیه می شود کودک را در چیزی بپوشانید که واقعاً مناسب شخصیت او باشد. این وظیفه شماست که خلاق باشید و چیزهای مختلف را امتحان کنید تا ببینید آیا یک روش بهتر از روش دیگر عمل می کند یا خیر. حتماً به والدین بگویید که از قبل لباس اضافی و سایر موارد مانند کلاه ، عینک آفتابی و غیره به همراه داشته باشند. اگر فکر می کنید لباس خیلی جذاب و مناسب محیط شما نیست ، با والدین صحبت کنید و از آنها بخواهید لباس را عوض کنند یا به نحوی حالت آنرا تغییر دهند.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

زمان بندی عامل مهم دیگری برای به دست آوردن تصاویر جذاب و زیبا است. برای جلوگیری از ایجاد سایه های شدید و مشکلات مختلف نوردهی ، سعی کنید صبح زود یا اواخر زمان های عصرگاهی عکس بگیرید.

7) اطمینان حاصل کنید که والدین کودک با شما  هماهنگ هستند

تصور نکنید که والدین کودک با تاکتیک های شما و نحوه رفتار شما با کودک او موافق هستند. وقت بگذارید و برنامه های خود و روش خود را برای آنها توضیح دهید. هنگامی که آنها در رابطه با سبک و ایده های خود صحبت می کنید ، آنها می توانند به شما کمک زیادی کنند. آنها می توانند در تعامل با کودک به شما کمک کنند ، بنابراین می توانید احساسات بیشتری را که در هنگام ایستادن پشت دوربین بسیار سخت ایجاد می شوند , به دست آورید.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

8) صبور باشید و برای تغییرات خلق و خوی آماده باشید

نوسانات خلقی

 کودک عکاس بودن کار ساده ای نیست. کودکان بسیار غیرقابل پیش بینی هستند. من حتی نمی توانم رفتار دو پسرم را پیش بینی کنم ، بنابراین به ذکر واکنش کودکی که برای اولین بار من را می بیند , نیازی نیست. صبور باشید ، کمی به آنها فرصت دهید تا به شما و حضور خود عادت کنند. خیال والدین را راحت کنید که زمان کافی برای عکاسی از کودک آنها را اختصاص می دهید . عجله شما را به جایی نمی رساند.

کودکان اگر از عکسبرداری خسته شده باشند ممکن است بسیار بدخلق شوند. آنها ممکن است بخواهند کار متفاوتی انجام دهند ، مانند یک بازی دیگر , یا به مکان دیگری منتقل شوند. اگر احساس می کنید که به اندازه کافی عکس خوب نگرفته اید ، با والدین صحبت کنید و ببینید چه رویکردهای دیگری می توانید داشته باشید. برای روحیه دادن به کودک کمی احمقانه رفتار کنید. آخرین خنده ای که ضبط می کنید می تواند بهترین عکس روز باشد.

نمایندگی تعمیرات کانن - تعمیرات دوربین کانن - تعمیر دوربین - تعمیر لنز

9) تعداد زیادی عکس بگیرید

تعداد زیادی عکس بگیرید. فقط آنجا ننشینید و منتظر بهترین لحظه باشید ، زیرا ممکن است هرگز آن را نبینید. تعداد زیادی عکس بگیرید ، زاویه را تغییر دهید ، عکس های بیشتری بگیرید. نزدیکتر شوید ، سپس فاصله بگیرید و به عکاسی خود ادامه دهید! به احتمال زیاد ، تصاویر تار زیادی خواهید داشت و مشکلی نیست ، به شرط آنکه تصاویر خوبی داشته باشید که از وضوح قابل قبولی برخوردار باشند.

نمایندگی تعمیرات کانن - تعمیرات دوربین کانن - تعمیر دوربین - تعمیر لنز

10) ویرایش و رتوش تصویر

به طور کلی تصاویر خوب ساخته شده به ندرت نیاز به پردازش پس از آن دارند. به خصوص در مورد کودکان ، واقعاً نیازی به ویرایش تصاویر نیست - در بیشتر موارد ، آنها هیچ لکه یا نقصی ندارند. سعی کنید تصویر را طبیعی نگه دارید. کار زیاد روی تصویر شخصیت کودک و نقش برجسته آنها را تغییر می دهد. در لایت روم کمی ویرایش جزئی انجام دهید و در صورت نیاز از فتوشاپ بسیار کم استفاده کنید. به چشم ها توجه ویژه ای داشته باشید و از داشتن کچلایت در درون چشمها اطمینان حاصل کنید.

 

نظرات