راهنمای عکاسی در ساعت های آبی

راهنمای عکاسی در ساعت های آبی

 

ساعت آبی ؛ هوای گرگ و میش ، طلوع آفتاب و یا هر نام دیگری که برای این زمان برگزینید ؛این یکی از زیباترین زمان ها برای ثبت عکس هایی منحصر به فرد می باشد .

مشاهده یک پهنه آسمان نرم و لطیف در حالتی که تنالیته غالب نور به سمت رنگ آبی گرایش دارد یک موقعیت بی نظیر است.در اغلب موارد ساعت آبی را نادیده می انگارند اما طیف نور افسانه ای که لحظاتی قبل از طلوع  آفتاب در فضا وجود دارد و مدت کوتاهی قبل از غروب افتاب نیز می توان مشاهده نمود , یک پرتو نور منحصر به فرد است در کل فقط 20 تا 40 دقیقه به طول می انجامد .از آنجا که این شرایط نور برای مدت زمان بسیار کوتاهی پایدار می ماند ؛ از این روی به خوبی برنامه ریزی کنیدتا در زمان مناسب در مکان صحیح قرار داشته باشید .

همیشه به خاطر داشته باشید ؛ که در این زمان آسمان از دید دوربین آبی دیده می شود اما چشم شما ممکن است آنرا به صورت آبی مشاهده نکند . بنابراین چند عکس آزمایشی بگیرید تا نسبت به آبی بودن آسمان اطمینان حاصل نمایید .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

سه پایه 

در زمانی که از یک سرعت شاتر پایین برای عکاسی استفاده می کنید ؛ وجود یک سه پایه مرغوب ؛ امری ضروری است .سه پایه به شما کمک می کند تا تصاویری کاملا شارپ و بدون لرزش را به دست بیاورید .بنابراین برای دستیابی به بهترین نتایج در زمان عکاسی از ساعت های آبی ؛همراه داشتن سه پایه را فراموش نکنید .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

مود اولویت شاتر 

برای دستیابی به تصاویر بسیار عالی در زمان عکاسی در ساعت های آبی ؛لازم است تا به تنظیمات دوربین خود اشراف کامل داشته باشید .در بسیاری از موقعیت ها توصیه می شود تا از مود نوردهی اولویت شاتر استفاده کنید .با استفاده از توانایی تنظیم سرعت شاتر در این مود ؛ امکان انجام تنظیمات دقیق برای دستیابی به حالت های نوردهی طولانی به وجود می آید .

حالت نوردهی طولانی ؛ پهنه آسمان را بسیار نرم و لطیف نموده و رد نورهای دارای حرکت را به صورت خطوط کشیده ثبت می کند .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

عکاسی با فرمت RAW :

عکاسی با استفاده از فرمت RAW را به وجود می آورد که به تصاویری با بهترین کیفیت بتوان دست پیدا کرد .به طور خاص در زمان ویرایش نرم افزاری عکس های به دست آمده ؛نمایندگی دوربین کانن در اختیار داشتن یک فایل RAW فرصتهای زیادی را برای اصلاح حالت های مختلف تصویر به وجود می آورد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

از حالت فوکوس دستی استفاده کنید :

سیستم اتوفوکوس دوربین در زمان های وجود نور کافی به خوبی عمل می کند اما در زمان های کم نور ؛ استفاده از این سیستم کمی دشوار خواهد بود . برای عکاسی در ساعت های آبی از سیستم فوکوس دستی استفاده کنید.

از براکت گذاری نوردهی خودکار ( AEB) استفاده کنید .استفاده از براکت گذاری نوردهی خودکار ( AEB)  برای عکاسی در ساعت های آبی یک گزینه بسیار مفید می تواند باشد .با استفاده از این گزینه ؛ دوربین شما سه یا چند شات عکس با حالت های نوردهی متفاوت به دست می آورد . با ترکیب این عکس ها در مراحل پردازش نرم افزاری به یک تصویر با نوردهی مطلوب می توان دست پیدا کرد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

به دنبال منابع نور باشید .

گاهی اوقات برای عکاسی در ساعت های آبی به وجود منبع نور نیاز پیدا می کنید .وجود مقدار کمی نور ناشی از یک آتش کوچک ؛ نور یک فضای شهری در دور دست ؛ نور اتومبیل های در حال گذر و …به ایجاد حس پویایی و خلاقیت در درون تصویر شما کمک می نماید .از یک دیافراگم نسبتا بسته استفاده کنید .

برای به دست آوردن جزئیات بیشتر در یک پهنه بزرگ ؛ از دیافراگم های بسته استفاده نمایید .حالتی مثل f/16 برای این منظور به شما بسیار کمک می کند .در صورت تاریک بودن فضا و کمبود نور در محیط ؛ ایزو دوربین را کمی افزایش دهید .

پردازش با نرم افزار :

برای ارایه یک تصویر رویایی از فضای مورد عکاسی ؛ در نهایت به مقداری ویرایش تصویر نیاز خواهید داشت . تغییر تنالیته رنگ ها برای به وجود آوردن رنگ های سرد و گرم کاملا متضاد ؛ یکی از ترفند های نرم افزاری برای جذاب تر نمودن عکس های ثبت شده از ساعتهای آبی می باشد .

 

 

تعمیر دوربین کانن 
تعمیر دوربین نیکون 
تعمیر دوربین سونی 

 

نظرات