Servo AF چیست ؟

Servo AF چیست ؟

در دوربین های عکاسی کانن ، در کنار مود اتوفوکوس One Shot AF یک گزینه دیگر به نام Servo AF نیز وجود دارد و همانگونه که می دانیم این حالت یک روش اتوفوکوس است که از آن در زمان عکاسی از سوژه های متحرک استفاده میشود.در این مطلب ، نکات بیشتری را در رابطه با مود اتوفوکوس Servo AF بیان می کنیم .

 

1 – عکاسی از سوژه های ثابت و سوژه های متحرک

دوربین های عکاسی کانن در هر دو رده DSLR و میرورلس ، به صورت پیش فرض از مود اتوفوکوس One Shot AF استفاده می کنند.  در این مود از اتوفوکوس ، همزمان با نیمه فشردن دکمه شاتر ، دوربین  تنها یک مرتبه نقطه فوکوس را به دست آورده و آنرا در قفل اتوفوکوس قرار می دهد . در این مود ، سیستم اتوفوکوس دوربین قادر به تشخیص حرکت سوژه نبوده و آنرا تعقیب نمی کند . همچنین در این مود حتی در صورت به حرکت در آمدن سوژه ، تا زمانی که دکمه شاتر را تا نیمه نگه داشته اید ، علامت تایید فوکوس به رنگ سبز بوده با فشردن کامل دکمه شاتر ، یک عکس گرفته میشود.

مود اتوفوکوس One Shot AF برای عکاسی از سوژه های کاملا ثابت عملکرد مطلوبی دارد اما برای عکاسی از سوژه های دارای حرکت و در زمانی که تمایل دارید تا نقطه فوکوس به تعقیب سوژه متحرک شما بپردازد ، این مود از کارایی کافی برخوردار نیست .

مود اتوفوکوس Servo AF در دوربین های کانن به طور خاص برای اتوفوکوس و تعقیب سوژه های دارای حرکت طراحی شده است . در زمان استفاده از آن ؛ تا هنگامی که دکمه شاتر را تا نیمه فشرده و نگه داشته اید ، سیستم اتوفوکوس دوربین به تعقیب سوژه می پردازد.

تعمیردوربین کانن - تعمیر لنز کانن - تعمیر دوربین

One Shot AF

یک نمای بسته از گل که در درون آن رنگهای زرد شفاف وجود دارد.در این موقعیت استفاده از مود اتوفوکوس One Shot AF بهترین گزینه است و به دست آوردن فوکوس با آن نیز به آسانی انجام میشود.همچنین در صورتی که تمایل دارید تا از نزدیک ترین فاصله فوکوس دهی لنز خود استفاده کنید ؛ در این مود ؛ آنرا به راحتی انجام خواهید داد .

نکته : برای به دست آوردن فوکوس بسیار دقیق ، از اتوفوکوس تک نقطه ای استفاده نمایید .

تعمیردوربین کانن - تعمیر لنز کانن - تعمیر دوربین

Servo AF

برای عکاسی از این حباب از مود اتوفوکوس Servo AF استفاده شده است زیرا شرایط عکاسی در یک فضای باز می باشد که جریان هوا موجب به حرکت در آمدن حباب در طول زمان عکاسی میشود.همانگونه که مشاهده میشود در اینجا با وجود حرکت داشتن سوژه ، نقطه فوکوس به خوبی بر روی سوژه نگه داشته شده است. در برخی از دوربین های کانن در زمان عکاسی با نمای زنده و استفاده از مود اتوفوکوس Servo AF ، کادر فوکوس به رنگ آبی دیده میشود.

تعمیردوربین کانن - تعمیر لنز کانن - تعمیر دوربین

در تصویر بالا نیز برای عکاسی از هواپیما از مود اتوفوکوس Servo AF استفاده شده است.

 

2 - Servo AF قادر به پیشبینی مسیر حرکت سوژه است .

حالت Servo AF نه تنها نقطه فوکوس را حفظ می کند بلکه تا زمانی که دکمه شاتر را تا نیمه فشرده و نگه داشته اید، با پیش بینی مسیر حرکت سوژه تلاش می کند تا تاخیر در به دست آوردن فوکوس را نیز به مقدار زیادی جبران کند.

تعمیردوربین کانن - تعمیر لنز کانن - تعمیر دوربینتعمیردوربین کانن - تعمیر لنز کانن - تعمیر دوربین

تعمیردوربین کانن - تعمیر لنز کانن - تعمیر دوربینتعمیردوربین کانن - تعمیر لنز کانن - تعمیر دوربین

به طور خاص این حالت در زمانی که سوژه شما در یک مسیر مشخص دارای حرکت می باشد ، بسیار مفید خواهد بود و سوژه هایی را که به سمت دوربین حرکت می کنند و یا از آن دور میشوند را ، به خوبی در تعقیب فوکوس قرار میدهد.

خاصیت پیش بینی مسیر حرکت سوژه در شرایطی که به انجام عکاسی متوالی سرعت بالا می پردازید ، در به دست آوردن یک فوکوس بسیار دقیق ، کاملا موثر میباشد.

برای به دست آوردن حالت Servo AF تنها کافی است تا بعد از وارد شدن به درون منو تنظیمات سریع دوربین ، از گزینه Focus Mode حالت Servo AF را انتخاب کنید.

تعمیردوربین کانن - تعمیر لنز کانن - تعمیر دوربین

همچنین به این نکته دقت داشته باشید که در دوربین های جدید و پیشرفته کانن گزینه Servo AF به شدت قابل شخصی سازی بوده و آنرا برای تشخیص انواع مختلفی از سرعت و جهت های حرکت سوژه می توان تنظیم نمود.

تعمیردوربین کانن - تعمیر لنز کانن - تعمیر دوربین

 

تعمیردوربین کانن - تعمیر لنز کانن - تعمیر دوربین

 

 

 

آشنایی با تعمیر دوربین کانن
آشنایی با تعمیر دوربین نیکون
آشنایی با تعمیر دوربین سونی

 

نظرات