نرم افزار جدید گوگل برای کاهش حجم فایل های JPEG

نرم افزار جدید گوگل برای کاهش حجم فایل های JPEG

گوگل به تازگی یک نرم افزار جدید، open source و تبدیل کننده به نام Guetzli را منتشر کرده است که می تواند دو عمل را به راحتی انجام دهد. اولا می تواند حجم فایل های JPEG را بدون افت قابل مشاهده در کیفیت به میزان 35% کاهش دهد و ثانیا می تواند کیفیت یک عکس را بدون بالا بردن حجم افزایش دهد.

Guetzli به معنای کلوچه در زبان آلمانی می باشد. عکاسان علاقه مند می توانند این نرم افزار را از سایت GitHub.com دانلود کنند.

Guetzliگوگل این نرم افزار جدید را این گونه توصیف کرده است: یک نرم افزار ویرایشگر تصاویر JPEG برای عکس های دیجیتال و تصاویر اینترنتی می باشد که می تواند تجربه بارگزاری اینترنتی سریع تر را از طریق تولید فایل های JPEG با قابلیت سازکاری با مرورگر های وب، نرم افزار های ویرایش عکس استانداردهای JPEG، فراهم کند. گوگل تاکید دارد که قسمت آخر یعنی "سازگاری" مهم ترین بخش تعریف این نرم افزار است.

بر خلاف فرمت WebP و نرم افزار پر زرق و برق گوگل RAISR technology، نرم افزار Guetzli یک فرمت جدید را به وجود نمی آورد. هر برنامه ویرایش عکس و هر مرورگری که از فرمت JPEG پشتیبانی کند، می تواند فایل خروجی این برنامه را نیز پشتیبانی کند. در زیر دو عکس از نمونه های ارسالی گوگل را آورده ایم:

در هر دوی این عکس ها، عکس اصلی در سمت چپ، عکس خروجس از نرم افزار معروف libjpeg در وسط و خروجی نرم افزار Guetzli گوگل در سمت راست قرار دارد. همان گونه که می بینید در عکس تولیدی توسط Guetzi  اختلال هایی دیده می شود، اما این مشکلا در حد اقل بوده و بسیار کمتر از عکس تولیدی توسط libjpeg می باشد.

گوگل با استفاده از تعریف کردن ایجاد تعادل میان کاهش حجم و کاهش کیفیت در الگوریتم نرم افزار Guetzi به این امر دست پیدا کرد که بدان معنی است که الگوریتم گوگل بهتر می تواند درک کند که کدام رنگ را نگه دارد و کدارم رنگ را در طول پروسه کم حجم کردن، نگه ندارد.

نقطه ضعف در این نرم افزار سرعت می باشد. سرعت نرم افزار Guetzi پایین تر از نرم افزار های مشابه خود می باشد اما کیفیت خروجی آن به قدری بالاست که گوگل اعتقاد دارد که کیفیت آن ارزش این نقطه ضعف را دارد.

نظرات