فناوری جدید زوم محاسباتی ( Computational Zoom )

فناوری جدید زوم محاسباتی ( Computational Zoom  )

به طور سنتی ، برای ثبت یک عکس ، عکاس می بایست ابتدا موقعیت سوژه و فاصله کانونی لنز خود را انتخاب کند و سپس اقدام به ثبت عکس نماید . در فناوری جدیدی که محققان آن را تکنیک زوم محاسباتی(   Computational Zomm ) نامیده اند برای عکاسان این امکان فراهم آورده می شود که با ادغام این دو فاکتور ، نه تنها گونه ای جدید از ترکیب بندی را انجام دهند بلکه عکس هایی بگیرند که به در نگاه ظاهری به صورت فیزیکی ، غیر ممکن تلقی می شوند

این فناوری به وسیله محققان شرکت NVIDIA  و  UCSB در حال توسعه است و به نام فناوری ( زوم محاسباتی ) معرفی شده است .

شرح مختصری از این فناوری :

در ترکیب بندی یک عکس دو عامل فاصله کانونی  ( focal legnth ) و موقعیت قرار گرفتن سوژه ( position  ) می توانند به مقدار بسیار زیادی بر ویژگی های تصویر ثبت شده نهایی تاثیر گذار باشند  . در مثالی که به وسیله محققین ارایه شده است ثبت تصویر سوژه با لنز 16 میلیمتری از فاصله نزدیک کمک می کند تا ریل ترن هوایی در پس زمینه او به خوبی دیده شود و این در حالی است که ثبت عکس از همان سوژه و از فاصله دور تر با یک لنز 105 میلیمتری تمرکز لنز بر روی ریل ترن هوایی در پشت سر سوژه می شود . نکته دیگر اینکه ثبت عکس با لنز 16 میلیمتری ، دارای اعوجاج تصویر و تغییر فرم بدن سوژه می شود ( این همان چیزی است که باعث افزایش وزن سوژه در عکس می شود )

در تکنیک یا فناوری زوم محاسباتی مجموعه ای از عکس ها از فاصله های دورتر از سوژه به ثبت می رسند و هر یک از این عکس ها دارای پرسپکتیو و عمق میدان متفاوتی هستند در ترکیب نهایی تصاویر پیش زمینه و سوژه دارای عکسی شبیه به عکس ثبت شده با لنز تله فتو هستند و پس زمینه شبیه به تصویر ثبت شده با یک لنز واید می باشند

در این تکنولوژی لازم است تا شما مجموعه ای از عکسهایی را به ثبت برسانید که دارای فاصله کانونی ثابتی هستند اما ترتیب ثبت آنها از فاصله دور تا نزدیک نسبت به سوژه است یعنی اینکه در هر عکس ضمن ثابت مانده فاصله کانونی ، دوربین به سوژه نزدیک می شود. این عکس های ثبت شده ، در مرحله بعد مورد پردازی با برنامه ویژه زوم محاسباتی قرار می گیرند و در یک ساختار سه بعدی عکس های دارای پرسپکتیو های متفاوت به یک عکس تبدیل می شوند که در این عکس نهایی سوژه ثابت مانده و پس زمینه آن زوم شده است .

این فناوری نه تنها سبک جدیدی در ترکیب بندی عکس برای عکاسان فراهم می آورد بلکه امکان ایجاد خط روایی داستان را نیز برای آنها فراهم می آورد . همچنین با این فناوری امکان دستکاری و تغییر ترکیب بندی در زمان انجام عکاسی برای هنرمندان فراهم آورده شده و تصاویری تولید می شوند تا کنون با استفاده از دوربین های موجود امکان ثبت آنها وجود نداشته است .

 

محققان در تلاش هستند تا نرم افزار زوم مجاسباتی ؛ در آینده نزدیک به شکل یک پلاگین برای نرم افزار هایمعروف ویرایش عکس ، قابل عرضه به عموم مردم باشد . 

مترجم : ایده آل دوربین

نظرات