5 نکته برای شروع عکاسی طبیعت و منظره

5 نکته برای شروع عکاسی طبیعت و منظره

 

اگر شما نیز یکی از علاقمندان به عکاسی از طبیعت و مناظر طبیعی هستید ؛ در این مطلب برخی از نکاتی را مورد اشاره قرار داده ایم که به طور معمول ؛ سئوالات رایج از سوی عکاسان مبتدی برای شروع به کار عکاسی طبیعت می باشند . این مطالب را با دقت بخوانید و پاسخ سئوالات خود را دریافت نمایید .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

1 – بهترین زمان برای عکاسی کدام است ؟

 طلوع یا غروب آفتاب

در هر مکان و موقعیت عکاسی ؛ حالت های رنگی موجود در صحنه نه تنها به واسطه زمان و فصل سال ؛ بلکه به دلیل زمان و ساعت روز نیز تغییر می یابند . برخی افراد بهترین زمان برای عکاسی در فضای باز مناظر طبیعی را ساعت های آغازین بعد از طلوع آفتاب و یا درست لحظاتی قبل از غروب آفتاب می دانند . در این زمان ها ؛ رنگ ها در غنی ترین حالت ممکن قرار داشته و تصاویر به دست آمده از بهترین حالت رنگ و نور برخوردار خواهند بود . همچنین در این زمان ها ؛ حالت های نور و سایه به صورت کاملا نرم دیده شده و جزئیات نسبتا زیادی را از هر کدام می توان به دست آورد .

همچنین شرایط جوی را نیز باید مورد توجه قرار داد . هوای کاملا آفتابی و آسمان بدون ابر شرایط چندان مناسبی برای عکاسی به شمار نمی آیند . وجود ابرها در آسمان موجب لطیف تر شدن حالت تابش نور خورشید شده و سایه های شکل گرفته بر روی زمین نیز در یک حالت نرم و لطیف جزئیات بیشتری را از خود نمایان می سازند .

در حالت گرگ و میش هوا در ساعتهای آغازین صبح و درست هنگامی که آسمان در حال تبدیل از رنگ سیاه به رنگ آبی است ؛ و یا در زمان هایی که آسمان از حالت نارنجی به سمت رنگ قرمز متمایل می شود ؛ جلوه های رنگی بی نظیری را در درون کادر تصویر می توان به وجود آورد .

نکته : آگاهی از محل دقیق قرارگیری خورشید یا ماه در زمان عکاسی ؛ به شما کمک می کند تا کنترل بهتری بر حالت های نور و سایه را در تصاویر خود به دست بیاورید .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

2 – برای عکاسی به چه تجهیزات جانبی نیاز داریم ؟

سه پایه ؛ ریموت ؛ فیلتر لنز

زمان هایی که به عنوان ساعت های طلایی برای عکاسی در طبیعت معرفی می شوند ؛ همگی دارای یک نکته مشترک هستند و باید به این نکته توجه داشته باشیم که در این زمان ها مقدار نور موجود در محیط در سطح بسیار پایینی قرار داشته و در صورت عدم توجه به نور دهی صحیح به دوربین ؛ عکس ها تاریک خواهند شد . برای جبران کمبود نور موجود در محیط ؛ استفاده از سرعت شاتر پایین برای نوردهی به دوربین ؛ موجب می شود تا تصاویر شما در معرض لرزش شدید و از دست رفتن جزئیات قرار داشته باشند . سه پایه و ریموت کنترل دوربین از جمله وسایل ضروری و مورد نیاز در این شرایط هستند تا با جلوگیری از به وجود آمدن لرزش در دوربین ؛ عکس هایی با جزئیات بالا را به دست بیاورید .

سه پایه های عکاسی حرفه ای ؛ ابزار هایی مطمئن هستند که با ثابت نگه داشتن دوربین در یک وضعیت کاملا مطمئن ، لرزش های ناشی از نگهداری دوربین بر روی دست را به طور کامل از بین ببرید . این ابزار ها دارای شکل ها و اندازه های مختلفی هستند به طور معمول انتخاب یک سه پایه با پایه ها و اتصالات محکم ؛ و وزن سبک , اهمیت بسیار زیادی دارد . فاکتورهای تاثیر گذار بر استحکام یک سه پایه عبارتند از :

مقدار وزنی که بر روی آن قرار می گیرد .

مقدار وزنی که قسمت Head سه پایه قادر به تحمل آن است .

وزن بدنه لنز و دوربین شما .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

همچنین ؛ به این نکته توجه داشته باشید که هر مرتبه فشردن دکمه شاتر دوربین موجب به وجود آمدن مقداری لرزش در دوربین می شود که این لرزش نیز بر مقدار جزئیات قابل ثبت در تصویر شما ؛ تاثیرگذار است . برای از بین بردن لرزش های ناشی از فشردن دکمه شاتر ؛ استفاده از ریموت کنترل دوربین نیز توصیه می شود . ریموت کنترل به همراه سه پایه ؛ تقریبا تمامی لرزش های تاثیرگذار بر کیفیت تصویر شما را ار بین برده و تصاویری به جزئیات کامل را برای شما به وجود می آورند. 

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

فیلتر لنز

در عکاسی از محیط ها و مناظر طبیعی در طول زمان های روز ؛ وجود نورهای اضافی در محیط های بیرونی موجب از دست رفتن مقداری از جزئیات در تصویر می شود . فیلتر ها ؛ ابزار های مناسبی هستند که به شما کمک می کنند تا مقدار نور وارد شوند بر لنز و دوربین را کنترل نمایید . در عکاسی از مناظر طبیعی ؛ دو نوع فیلتر ؛ قابل استفاده می باشند :

 فیلتر پلاریزه : از این فیلتر ها برای از بین بردن بازتاب نورهای اضافی و تقویت رنگ ها استفاده می شود .

فیلتر ND : از این فیلتر ها برای کاهش مقدار نور وارد شونده به دوربین و استفاده از سرعت شاتر کند برای ایجاد حالت  های خلاقانه در طول زمان های روز ؛ استفاده می شود .

نکته : فیلتر های ND دارای درجه بندی های مختلفی می باشند و هر یک از آنها به مقدار خاصی مانع از ورود نور به درون دوربین می شوند. از انتخاب بهترین و مناسب ترین نوع فیلتر ND در تناسب با شرایط عکاسی خود ؛ اطمینان حاصل نمایید .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

3 – آیا بدون سه پایه می توان عکاسی نمود ؟

بله ؛ اگر به ویژگی های لنز و دوربین خود آگاهی داشته باشید .

در شرایط استفاده از دوربین بر روی دست به ندرت می توان یک عکس کاملا شارپ و بدون لرزش به دست آورد. در این حالت ؛ بعد از عکاسی به مقدار زیادی زمان برای ویرایش تصویر در جهت شارپ تر شدن آن نیاز است .

حقیقت این است که حتی در شرایط وجود نور کامل و کافی نیز همواره خطر لرزش دوربین وجود دارد و حتی تنفس و دم و بازدم عکاس نیز موجب ایجاد لرزش  هایی در تصویر می شود . اما اگر شما به شرایط و ویژگی های دوربین خود آگاهی داشته باشید ؛ حتی با دوربین روی دست نیز می توان عکسهایی شارپ به دست آورد . در این رابطه ؛ نکات زیر را به خاطر داشته باشید :

  • استفاده از سرعت ایزو بالاتر
  • استفاده صحیح از سرعت شاتر مناسب
  • استفاده از یک لنز استابیلایزر دار
  • اطمینان از وضعیت ثابت در طول زمان عکاسی

فناوری تثبیت تصویر در طول سالیان گذشته پیشرفت های بسیار زیادی را به دست آورده است و اکنون بیش از گذشته می توان به آن اطمینان نمود . حتی استفاده از حساسیت ایزو بیشتر نیز با دوربین های مدرن امروزی ؛ خطر تشکیل نویز کمتری را به وجود می آورد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

4 – بهترین و مناسب ترین لنز کدام است ؟

بر خلاف انتظارات ؛ یک لنز تله فتو ؛ در بسیاری از مواقع یک گزینه عالی می باشد .

بسیاری از افراد تصور میکنند که لنز های واید انگل گزینه های مناسب و بسیار عالی برای عکاسی در محیط های طبیعی هستند . اما در واقع لنز های زوم تله فتو نیز دارای کارکرد های ویژه ای در عکاسی از طبیعت می باشند .

تاثیر گذاری حالت تله فتو بر فشرده تر نمودن پرسپکتیو ؛ و تاثیر به درون کشیدن لنز های زوم در زمان عکاسی از فواصل دور و نزدیک ؛ اهمیت بسیار زیادی در به دست آوردن ترکیب بندی های منحصر به فرد دارند . حتی به کار گیری لنز های ماکرو برای عکاسی از سوژه های بسیار کوچک یا دستیابی به جزئیات بسیار زیاد را به عنوان یک گزینه باید مد نظر قرار داد.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

5 – چه اصولی را باید رعایت نمود ؟

همیشه اصول و موارد زیر را به خاطر داشته باشید :

به انسان ها احترام بگذارید

طبیعت همیشه صحنه های زیبایی را برای عکاسی در اختیار شما قرار می دهد اما فراموش نکنید که انسان های زیادی در حفاظت و نگهبانی از محیط های طبیعی در حال کار می باشند.

برای مشاهده طبیعت و عکاسی از آن ؛ به محیط خود احترام بگذارید . صحنه های طبیعی را فقط مشاهده کنید و از هرگونه به هم زدن آن خودداری کنید .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

در طبیعت فقط عکس بگیرید و غیر از ردپا ؛ چیزی از خود به جا نگذارید .

به سوژه های خود احترام بگذارید . همانند انسان ها که عکاسی از آنها نیازمند کسب اجازه است ؛ برای عکاسی از محیط های طبیعی نیز ؛ مجوز های لازم را کسب کنید .

مراقب پستهای خود در شبکه های اجتماعی باشید . مطالبی را در شبکه اجتماعی خود قرار دهید که مردم را به احترام و حفظ طبیعت تشوق کند .

 

معرفی بهترین دوربین ها برای عکاسی طبیعت و منظره

چند نکته برای نورسنجی با دوربین در عکاسی از طبیعت

کنترل خلاقانه عمق میدان در عکاسی از طبیعت

تعمیر دوربین کانن

تعمیر دوربین نیکون

تعمیر دوربین سونی

تعمیر دوربین

نظرات