Crop100% ( کراپ صد در صد )چیست؟

Crop100% ( کراپ صد در صد )چیست؟

از واژه کراپ ۱۰۰% در عکاسی و ادیت عکس بسیار استفاده میشود.

کراپ (Crop) نمودن در فرهنگ لغت عمومی به معنی برش زدن یا بریدن است و در حوزه دیجیتال، کراپ به عنوان یک ابزار جهت برش تصویر میباشد که به کاربران و عکاسان اجازه می‌دهد تا در تصاویر بتوانند قسمت‌های دلخواه خود را در  عکس برش زده و یا آن را ویرایش نمایند.

جهت صرفه‌جویی در پهنای باند اینترنت و همچنین جهت دانلود نمودن و نمایش بهتر و سریعتر، تقریبا تمامی تصاویری که بر روی سایت‌های اینترنتی مختلف قرار می‌گیرند، به ابعادی کوچکتر و سبکتر  از اندازه اورجینال و اصلی تبدیل می‌شوند.

این امر روند بررسی کیفیت عکس در یک دوربین و  یا مقایسه کیفیت در عکس های دوربین‌های مختلف را دچار اشکال می‌کند، زیرا طی روند کوچک نمودن و سبک نمود ابعاد تصاویر و تبدیل آنها به format‌های فشرده، بخش زیادی از کیفیت واقعیذ آن از دست می‌رود.

به همین سبب جهت به نمایش درآوردن جزئیات واقعی تصاویر از شیوه ای بنام کراپ صد در صد استفاده می‌شود.

در واقع برش تصویر یا کراپ ۱۰۰درصد را در عکسی که فشرده‌سازی شده باشد اعمال نمیکنند بلکه این برش را از عکس اورجینال و اولیه بر میدارند.

برای درک بهتر موضوع به تصویرهای ذیل توجه کنید:

Crop100% ( کراپ صد در صد )چیست؟

تصویر نخست نمونه عکس برداشت شده توسط  دوربین ۵۰ مگاپیکسلی  CANON 5Ds میباشد که حجم و ابعاد بسیار زیادی دارد و برای سهولت در نمایش تصویر بر روی وبسایت ، اندازه و حجم آن تا حد بسیار زیادی کاهش داده شده و طبعا جزییات بسیار ریز آن نیز از دست رفته است.

Crop100% ( کراپ صد در صد )چیست؟

اما عکس دوم که Crop 100% ابرو و چشم سوژه را به تصویر کشیده است، از عکس اورجینال برداشت شده است توسط دوربین برش خورده، در نتیجه نه عکس دست‌کاری شده و نه جزییات ریز آن از بین رفته است. با این شیوه عکس بدون کاهش اندازه و حجم به راحتی بر روی وبسایت قرار گرفته است.

نمونه فوق یک کراپ صد در صد است که برای مقایسه در کیفیت عکسهای دوربین‌ها بسیار کارآمد میباشد در حالی که حجم و ابعاد تصویر بسیار کوچک است.

علاوه بر این در  Crop100%اندازه برش به هیچ عنوان اهمیت ندارد چرا که هر برش با هر ابعادی که باشد از «تصویر اصلی» گرفته شده است که به منظور نمایش جزییات تصویر برداشت شده است.


        سازمان خدماتی تعمیرگاه مرکزی دوربین / ایده آل دوربین ، به عنوان نمایندگی رسمی کانن ، خدمات پس از فروش کانن و  بزرگترین تعمیرگاه دوربین در خاورمیانه و مجهز به جدیدترین دستگاه های ADJUSTMENT SOFTWARE جهت تعمیرات دوربین کانن ، تعمیر لنز کانن ، تعمیر دوربین فیلمبرداری کانن و تعمیرات تخصصی دوربین های دیگر است.

نظرات