نقد و بررسی لنز نیکون Z 14-24mm f/2.8 S

نقد و بررسی لنز نیکون Z 14-24mm f/2.8 S

نسخه جدید و به روز رسانی شده لنز  های افسانه ای 14-24mm f/2.8 که اینبار برای دوربین های میرورلس فول فریم نیکون طراحی شده است ،‌ هنوز هم بسیاری از ویژگی های مطلوب لنز های قبل از خود را دارا می باشد. این لنز عملکرد خارق العاده ای دارد و بدنه محکم و خوش دست آن نشان می دهد که این محصول یک لنز حرفه ای بری کاربران حرفه ای می باشد. عکسهای به دست آمده با لنز جدید نیکون 14-24mm f/2.8 S با مانت Z نشان می دهد که این محصول با برخورداری از دیافراگم پر سرعت F2/8 تقریبا در تمامی سبک های عکاسی قابل استفاده است و اگر چه قادر نیست تا همانند لنز 14-30mm f/4 فاصله کانونی گسترده تری را به وجود بیاورد اما در هر صورت توانایی آن برای به دست آوردن دیافراگم های بازتر موجب می شود تا همپای لنز های حرفه ای 24-70mm f/2.8 و 70-200mm f/2.8 لنز  نیز یک محصول خاص در دستان عکاسان حرفه ای تر باشد.

تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون - تعمیر لنز نیکون

این محصول در مقایسه با مدل های مشابه قدیمی تر ، وزن کمتری دارد ، حجم بدنه آن کمی کوچکتر است و سیستم اتوفوکوس آن عملکرد سریعتری را ارایه می دهد . همگی این فاکتور ها به دنبال هم موجب شده اند تا این لنز بتواند تصاویری با جزیئیات بیشتر را حتی در شرایط نسبتا کم نور به وجود آورد .

طراحی و کیفیت بدنه

نسخه مانت Z لنز های 14-24mm f/2.8 دارای بدنه ای به وزن 350 گرم است که بسیار سبکتر از مدل  های قدیمی مانت F میباشد . جنس بدنه آن کاملا محکم و با دوام است و اگر شما به عکاسی در طبیعت و فضاهای باز علاقمند هستید ،‌ باید بدانید که این لنز از حالت مهر و موم کامل بدنه در برابر شرایط محیطی برخوردار است .

تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون - تعمیر لنز نیکون

یکی از نکات ویژه در رابطه با این لنز ،‌این واقعیت است که هود این لنز به طور کامل قابل جدا شدن می باشد و همانگونه که می دانیم در لنز های 14-24 mm مانت F ، قسمت هود به طور کامل به بدنه آن چسبیده بودو از آن جدا نمی شد . همچنین این لنز را با انواع مختلفی از هود ها می توان استفاده نمود و همین امر باعث می شود تا انواع مختلفی از فیلتر ها را نیز به همراه آن بتوان استفاده نمود.

بر روی بدنه این لنز ، همانند تمامی لنز های رده S ساخت نیکون ، یک حلقه کنترل قابل تنظیم در قسمت نزدیک به انتهای بدنه لنز وجود دارد و شما می توانید آنرا برای هر یک از کاربری های مورد علاقه خود ( مثل تنظیمات دیافراگم ) تنظیم نموده و مورد استفاده قرار دهید . حلقه های کنترل زوم و فوکوس نیز با رابر های لاستیکی مخصوص به خود کاملا کاربردی بوده و به آسانی بر روی بدنه لنز قابل استفاده می باشند. حلقه فوکوس این لنز در انتهای هر دو جهت ، حالت فوکوس در بی نهایت را به وجود می آورد . این حلقه دارای محدوده عملکرد بسیار کوچکی است و با کمی تلاش شما می توانید حالت فوکوس دستی یا فوکوس در بی نهایت را در سریعترین زمان ممکن به  دست آورید.

تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون - تعمیر لنز نیکون

دکمه کاربردی لنز در حد فاصل حلقه فوکوس و حلقه زوم آن قرار داده شده است و برای طیف گسترده ای از عملکرد ها و تنظیمات داخلی ، می توان آنرا تنظیم و شخصی سازی نمود. دکمه روشن کننده صفحه نمایش لنز نیز به شما امکان می دهد تا تنظیمات مقدار مسافت و اطلاعات عمق میدان را بر روی یک پانل OLED موجود بر روی بدنه لنز مشاهده نمایید .

در طراحی و فناوری این لنز از 16 المنت در 11 گروه استفاده شده است و از جمله این المنت ها به سه عدسی نیمه کروی و 4 عدسی فوق فشرده می توان اشاره نمود که همگی آنها به همراه هم موجب می شوند تا این لنز تصویری کاملا شارپ و شفاف و بدون اعوجاج را به وجود آورد. مقدار کمی از اعوجاج های باقی مانده در برخی از شرایط عکاسی را با استفاده از امکانات داخلی تنظیمات دوربین های نیکون می توان بر طرف نمود.

تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون - تعمیر لنز نیکون

این لنز مجهز به یک موتور فوکوس استپی داخلی است و حداقل فاصله فوکوس دهی را در محدوده 28 سانتیمتر به وجود می آورد . فوکوس دهی این لنز بسیار سریع انجام می شود و در طول زمان دستیابی به نقطه فوکوس ، هیچ گونه صدای مزاحمی از آن شنیده نخواهد شد .

مشکل کوچکی که در رابطه با حالت آب بندی و حالت مهر و موم بدنه این لنز ممکن است متوجه آن شویم  این است که وقتی فاصله کانونی را تغییر می دهید، عدسی جلویی لنز کمی حرکت می کند. این لنز تقریباً با پایه 14 میلی‌متری همسطح است، اما در 24 میلی‌متر تقریباً یک سانتی‌متر عقب‌نشینی می‌کند. در بیشتر موقعیت‌های عکاسی این حالت نباید مشکل بزرگی باشد، با این حال، اگر عکاسی هستید که در محیط‌های بسیار پرگرد و غبار یا مرطوب عکاسی می کنید ، ممکن است مقداری گرد و غبار و کثیفی در درون بدنه  لنز  شما فرود آید و به سطح داخلی آن بچسبد . مسلماً، اگر بخواهید از ضمیمه فیلتر لنز پیچی ارائه شده استفاده کنید، می توان از این امر جلوگیری کرد، زیرا در هنگام استفاده از آن، عملاً جایی برای ورود هیچ گرد و غبار یا عنصر خارجی وجود نخواهد داشت که واقعاً به آن ناحیه از لنز برسد.

تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون - تعمیر لنز نیکون

این لنز فاقد سیستم استابیلایزر است و از این لحاظ در مقایسه با سایر لنز های حرفه ای یک نقطه ضعف نسبتا بزرگ به شمار می آید . اما در هر صورت با توجه به اینکه این لنز به همراه دوربین های فول فریم میرورلس سخت نیکون باید استفاده شود ، لرزشگیر داخل بدنه دوربین های سری Z این کمپانی ، تا حد زیادی به کمک شما خواهد آمد.

تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون - تعمیر لنز نیکون

کیفیت تصویر

تقریبا در تمامی لنز های واید انگل باید انتظار داشته باشیم که مقداری اعوجاج و افت کیفیت تصویر در قسمت لبه های آن را مشاهده کنیم و لنز جدید نیکون Nikon Z 14-24mm f2.8 S نیز اگر چه یک محصول کاملا با کیفیت است اما در هر صورت مقداری اعوجاج در لبه های تصویر آن مشاهده می شود.

اعوجاج و افت کیفیت تصویر این لنز بسیار کمتر از لنز 17-35 میلی‌متری f/2.8 F-mount قابل توجه است، اما همانطور که در مثال‌های زیر می‌بینید، حالت های اعوجاج همچنان وجود دارد. مسلماً، بسته به چیزی که عکاسی می‌کنید و سلیقه شخصی، اعوجاج با استفاده از اصلاحات خودکار لنز در دوربین یا پروفایل‌های لنز موجود در موتورهای پردازش RAW مانند Adobe Lightroom Classic، Photoshop و Capture One Pro، نسبتاً آسان است.

همچنین هنگام عکاسی با زاویه دید کاملا باز مقداری وینیت شدن تصویر به صورت قابل توجه وجود دارد، اما این حالت بسیار کم است و به هیچ وجه مانع از ادامه یک عکاسی با کیفیت برای شما  نمی شود. اساساً هیچ حاشیه یا شعله رنگی وجود ندارد که بتوان متوجه آن شد با توجه به این نکته، فوکوس خودکار فوق العاده سریع و دقیق بود، حتی در شرایط کم نور ،این حالت به این معنی خواهد بود که این لنز برای عکاسی نجومی و عکاسی خیابانی در شب بسیار مفید خواهد بود.

تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون - تعمیر لنز نیکون

دوستداران بوکه از عملکرد این لنز در دیافراگم  f/2.8 راضی خواهند بود، اما با توجه به محدوده کانونی گسترده 14-24 میلی‌متری، گرفتن پس‌زمینه فوق‌العاده تار و با فوکوس کم عمق همانند آنچه با فواصل کانونی بیشتر به دست می آید ، بسیار چالش برانگیز خواهد بود. همانطور که گفته شد، چیزی که از نظر بوکه می توانید دریافت کنید هنوز کاملاً نرم و دلپذیر است، اما در هر صورت آنقدرها هم که ممکن است برخی دوست داشته باشند این لنز «بوکهلیک» نیست.

تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون - تعمیر لنز نیکون

یک جانشین برتر برای لنز افسانه‌ای مانت F

لنز Nikon Z 14-24mm f/2.8 S به طور جدی یکی از بهترین لنزهای محصولات سری بدون آینه نیکون است و کیفیت تصویر فوق عریض را در بدنه‌ای سبک وزن با تعداد زیادی از سفارشی‌سازی‌ها و افزایش قابلیت‌های افزوده به درستی ارائه می‌کند. به آن هود لنز BH-97 که همراه با لنز ارائه می‌شود، اجازه می‌دهد تا فیلترهای دایره‌ای 112 میلی‌متری مستقیماً با آن تطبیق داده شوند، وعلاوه بر این ؛‌ شیار انتهایی لنز امکان استفاده از  فیلترهای سفارشی از جمله ژل‌ها را برای کنترل خلاقانه‌تر فراهم می‌کند.

این لنز ،‌در حالی که محدوده فاصله کانونی لنز 14 تا 30 میلی‌متری f/4 را ندارد، اما یک استاپ کامل دیافراگم بازتر برای فوکوس در نور کمتر و عملکرد سریع‌تر ارائه می‌دهد که آن را برای  عکاسی از منظره، منظره شهری و عکاسان نجومی جذاب‌تر می‌کند.

تنها سوالی که عکاسان خلاق باید از خود بپرسند این است که آیا یک استاپ  نور بیشتر  در مقایسه با برادر 14-30 میلی متری f/4 ارزش افزایش قیمت را دارد یا خیر.

تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون - تعمیر لنز نیکون

آیا باید آن را بخرید؟

بله. برای هر کسی که به طور منظم از منظره، منظره شهری و عکاسی نجومی عکاسی می کند، اندازه کوچکتر، فیلتر، گزینه های سفارشی سازی، قابلیت عکاسی در نور کم و قابلیت فوکوس خودکار سریع این لنز، آن را برای یک عکاس حرفه ای  با دوربین های بدون آینه نیکون ضروری می کند.

 

لنز جدید نیکون Nikkor Z 400mm F2.8 TC VR S معرفی شد

نگاهی نزدیک به لنز نیکون Z 100-400mm F4.5-5.6 VR S

بررسی ویژگی های لنز نیکون NIKKOR Z 40mm F2

دوربین نیکون Nikon Z9 معرفی شد .

 

 

نظرات