5 نکته برای جذاب تر شدن عکس از دید مخاطب

5 نکته برای جذاب تر شدن عکس از دید مخاطب

 

یکی از مهمترین نکاتی که در رابطه با عکاسی می توان توصیه نمود این است که در طول زمان عکاسی کمتر به جنبه های فنی کار با دوربین فکر نموده و بیشتر به خلاقیت و اثرگذاری بر مخاطب خود فکر کنید. در عین حال که توجه به عناصری همچون نوردهی به دوربین ، فوکوس و وایت بالانس و سبک تصویر و .... دارای اهمیت می باشد اما از سوی دیگر هیچ یک از جنبه های فنی زمان کار با دوربین برحالت های احساسی و جنبه های خلاقانه  موجود در درون کادر تصویر تاثیر نمی گذارند.

دراین مطلب نکاتی را مورد اشاره قرار می دهیم که به شما کمک می کنند تا عکسهای جذابتری را برای دید مخاطب خود به وجود آورید.

 

1 – صبر و حوصله داشته باشید .

آن چیزی که می تواند عکس را به یک اثر هنری مبدل سازد ، صبر و حوصله عکاس در زمان عکس گرفتن می باشد. شما باید ثبت سوژه را در صحیح ترین زمان ممکن انجام دهید و برای به دست آوردن این زمان ممکن است لازم باشد تا ساعت های طولانی را به انتظار گذرانده و صبر پیشه کنید. صبر کردن برای مشاهده یک غروب یا طلوع زیبا ، صبر برای مشاهده پرواز یک پرنده خاص ، صبر برای به وجود آمدن یک لبخند زیبا بر روی صورت کودک ، صبر برای مشاهده یک حالت احساسی خاص در درون تصویر و ...  بنابراین برای به دست آوردن یک لحظه خاص و تماشایی باید قدرت صبر کردن در خود را تقویت کنید . شما باید منتظر بمانید تا همه این عناصر مصادف شوند تا با یک شات عکس که هیچ عکاس دیگری دریافت نخواهد کرد ، مواجه شوید زیرا آنها به اندازه کافی صبور نبودند تا اجازه دهند که این اتفاقات بیفتد.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

2 – زمان بندی مناسب

بعضی از عکاسان تمایل دارند تا در سریعترین زمان دکمه شاتر را فشرده و عکس خود را به دست آوردند و در زمان عکاسی از سوژه های بسیار پرتحرک این حالت ممکن است صحیح باشد اما برای بسیاری از سوژه های دیگر ممکن است مناسب نباشد . عکاس باید کنترل صحنه را در دست داشته باشد و زمان بندی مناسب برای ثبت سوژه را به وجود آورد . مهم نیست که در چه سبکی عکاسی می کنید ، شما باید همیشه زمان بندی کنید تا در لحظه مناسب برای ثبت سوژه خود حاضر باشید . به جای ثبت چندین شات برای به دست آوردن یک حالت مناسب ، به سوژه خود فکر کنید . خود را در موقعیت قرار دهید . به الگوها و ریتم ها فکر کنید و هر گونه سرنخ را برای پیش بینی محل قرار گیری سوژه در درون کادر صحنه ، در نظر بگیرید.

بخش زیادی از زمان بندی مناسب ، به شناخت شما از سوژه بر میگردد . باید بهترین زمان برای رسیدن سوژه را به دست آورده و در موقعیت مناسب جهت ثبت آن قرار داشته باشید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

3 – صمیمیت

عکس هایی که شما می گیرید با با مخاطبتان ارتباط برقرار کنند و در این رابطه لازم است تا یک نقطه اتصال میان سوژه و مخاطب خود به وجود آورید. به عبارت دیگر شما لازم دارید تا مخاطبتان وجود یک رابطه و پیوستگی میان خود و سوژه را احساس کند. رابطه ای همچون مادر و فرزندی ، دوستی و اشنایی و ... بلافاصله به مخاطب انتقال پیدا می کند. همچنین وجود حالت های احساسی ( غم و اندوه ، شادی ، احساسات عاطفی و ... ) نیز موجب ایجاد حس صمیمیت میان سوژه و مخاطب شما خواهند شد . زمانی که شما بتوانید نمایشی از یک حس یا حالت را در درون تصویر خود ایجاد نمایید ، مخاطب نیز به میزان زیادی با صحنه ارتباط برقرار کرده و نسبت به آن احساس صمیمیت خواهد نمود .

4 – نور

در طول زمان های عکاسی ، نور هم دوست و هم دشمن شما می تواند باشد. بدون وجود نور ، عکسی هم وجود نخواهد داشت اما نور بسیار زیادتر از حد نیاز موجب از بین رفتن عکس شما خواهد شد. یک عکس که دارای حالت نوردهی بهینه است به خوبی در چشم مخاطب جذب می شود و برقراری ارتباط با نقاط سایه و روشن آنرا آسانتر می نماید. دستیابی به جزئیات همسان در نقاط سایه و روشن ، به دست آوردن خطوط و منحنی ها و ... موجب می شوند تا سوژه در بهترین حالت به چشم مخاطب دیده شود.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

5 – داستان سرایی کنید.

عکسها برای بهتر بودن باید دارای یک هدف و روایت گر یک داستان در درون خود باشند. در هر عکس نیاز است تا یک پیام یا مفهوم به مخاطب انتقال داده شود و این مفهوم است که مخاطب را به فکر کردن بیشتر وادار می کند . داستان گو بودن یک تصویر موجب جذابیت بسیار بیشتر آن می شود و اکر مخاطبان ، عکس های داستان گو را با علاقمندی بیشتری دنبال می کنند.

وجود یک حالت آرامش بخش در منظره داخل عکس ، چشم های زیبای کودکان که به یک سو نگاه می کند ، معصومیت زیبا در چهره یک دختر ، و یا پرواز سبکبال یک پرنده در آسمان .... از جمله مواردی هستند که به عمق داستان گویی تصویر می افزایند .

 

 

 

نظرات