صفحه ال سی دی چرخان دوربین چیست و چه اهمیتی دارد ؟

صفحه ال سی دی چرخان دوربین چیست و چه اهمیتی دارد ؟

بسیاری  از دوربین های پیشرفته امروزی دارای یک صفحه نمایش باز شونده و چرخان هستند و این حالتی است که به عکاسان اجازه می دهد تا بر برخی از محدودیت های موجود در زمان عکاسی غلبه نموده و از انعطاف پذیری بالاتری در زمان انجام تکنیک های کادر بندی و ترکیب بندی برخوردار باشند.

در این مقاله ویژگی صفحه نمایش دوربین های پیشرفته کانن را مورد توجه قرار داده و نمونه هایی از کارکرد های صفحه نمایش بازشونده و چرخان دوربین در طول زمان عکاسی را مورد اشاره قرار می دهیم .

تعمیر دوربین کانن  - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

دید از مقابل دوربین

اگر یک بلاگر هستید و یا حتی اگر تمایل به ثبت یک عکس سلفی دارید ، و یا در زمان استفاده از نرم افزار Canon EOS Webcam Utility برای نمایش ها و کنفرانس های آنلاین شما می توانید موقعیت صفحه نمایش دوربین را به گونه ای تنظیم کنید که از مقابل آن تصویر خود را در ال سی دی به خوبی ببینید . علاوه بر این ، حتی این امکان وجود دارد که خروجی نهایی تصویر را با رزولوشن بالا در یک محیط کم نور نیز مشاهده نمایید . در کنار این موارد ، ویژگی اتوفوکوس تشخیص چشم در دوربین های کانن به شما اجازه می دهد تا از دستیابی به جزئیات کامل چشم و چهره در طول زمان تصویر برداری ، اطمینان حاصل نمایید .

تعمیر دوربین کانن  - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

زاویه دید از پایین

برای به دست آوردن زاویه دید از پایین به طور معمول لازم است تا دوربین را بر روی زمین قرار دهید . اگر دوربین شما فاقد صفحه نمایش بازشونده و چرخان باشد؛ مشاهده تصویر ال سی دی در این موقعیت بسیار دشوار است و در اغلب موارد به دست آوردن یک کادر بندی مطلوب ، امکان پذیر نخواهد بود . اما در هر صورت قابلیت چرخان و بازشونده بودن صفحه نمایش دوربین موجب شده است تا در زمان قرار دادن دوربین بر روی زمین ، امکان مشاهده تصویر از بالا نیز در اختیار عکاس باشد و به همین دلیل ، کادر بندی و ترکیب بندی عکس با استفاده از یک زاویه دید از پایین ، به راحتی قابل انجام می باشد .

در تصویر سمت راست پایین ، ما به شما نشان می دهیم که چگونه می توانید با چرخاندن صفحه نمایش دوربین در حالت عمودی و با زاویه دید نسبتا محدود، عکس بگیرید. اینحالت  تنها با استفاده از دوربینی که دارای یک صفحه نمایش چرخان است قابل دستیابی میباشد. در مقایسه با سایر دوربین هایی که فقط صفحه شیب دار دارند و فقط برای عکس های افقی مناسب است شما می توانید آن را برای جهت گیری عمودی به سمت خود نیز استفاده کنید .

تعمیر دوربین کانن  - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

 

از یک زاویه دید از پایین برای عکاسی از بازتاب ها و انعکاس ها و همچنین عکاسی از سوژه های بسیار کوچک می توان استفاده نمود.

حتی در زمان عکاسی با یک زاویه دید از بالا  ( زاویه دید بالاتر از سطح چشم انسان ) نیز صفحه ال سی دی بازشونده و چرخان دوربین به شدت مفید واقع میشود. با چرخاندن صفحه نمایش به سمت پایین، یک زاویه دید بالاتر از تراز چشم ؛ به راحتی قابل کادر بندی خواهد بود .

زاویه دید از پایین برای عکاسی از نماهای معماری و یا برای نشان دادن یک جنبه خاص از یک موقعیت مکانی مناسب می باشد .

تعمیر دوربین کانن  - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

برای این منظور ، دوربین معمولاً در نزدیکی زمین (یا روی زمین) قرار داده شده و لنز آن رو به سمت بالا قرار می گیرد . در دوربین های قدیمی امکان به دست آوردن یک زاویه دید بسیار پایین وجود نداشته است زیرا عکاس هیچ گونه تسلطی بر کادر بندی دوربین نداشته و تنظیمات کادر بندی برای او قابل انجام نمی بوده است .  

نکته: اگر از لنزهای با زاویه فوق العاده عریض استفاده می کنید ، صفحه را بررسی کنید تا مطمئن شوید به طور تصادفی سوژه های اضافی تر در درون کادر بندی قرار نگرفته باشند .

تعمیر دوربین کانن  - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

زاویه دید از بالا به پایین 

بر خلاف زاویه دید از پایین به بالا  ، این شیوه حالتی است که در آن ، دوربین از بالا به سمت کف زمین نگاه می کند و البته برای انجام آن به قرار گرفتن دوربین بر روی یک سه پایه کاملا مطمئن نیاز است . از این زاویه دید ؛ برای عکاسی از مواد غذایی و یا حتی عکاسی مد و فشن می توان استفاده نمود .

برای اینکار شما می توانید دوربین خود را بر روی یک سه پایه مرتفع قرار داده و صفحه ال سی دی را به سمت پایین بچرخانید

تعمیر دوربین کانن  - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

از کنار موانع و منحنی ها

اگر چه این حالت چندان متداول نیست اما اگر سعی می کنید تا از پشت موانع بدون این که دیده شوید عکاسی کنید، صفحه نمایش بازشونده دوربین برای شما این حالت را به وجود می آورد .

تعمیر دوربین کانن  - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

سناریوهای فوق تنها چند نمونه از مواردی است که ممکن است با آنها روبرو شوید و اینکه چگونه صفحه LCD با زاویه دید متغیر می تواند به حل این محدودیت ها کمک کند. شما ممکن است موانع منحصر به فردی را که در این مقاله در مورد زوایای شدید یا مرکب ذکر نشده است ، تجربه کنید ، اما امیدواریم که این مقاله به عنوان یک نقطه مرجع هنگام حل چالش های مشابه باشد.

 

تعمیر دوربین کانن 
تعمیر دوربین نیکون 
تعمیر دوربین سونی 

 

نظرات