نقد و بررسی دوربین جدید سیگما Sigma fp L

نقد و بررسی دوربین جدید سیگما Sigma fp L

 

دوربین جدید سیگما Sigma fp L یک دوربین کوچک و کم حجم با سسنور فول فریم است که در درون بدنه آن از یک سنسور 61MP BSI CMOS استفاده شده است و با توجه به این ویژگی در مقایسه با مدل قدیمی تر دوربین سیگما fp از امکانات بیشتری در زمان عکاسی برخوردار خواهد بود .

کمپانی سیگما به جای تعقیب گرایش های موجود در صنعت تولید دوربین های عکاسی ، بیشتر تلاش نموده است تا یک دوربین کاربر پسند و انعطاف پذیر را روانه بازار نماید و از این روی دوربین جدید سیگما fp L اگر چه در رقابت با محصولات موجود در بازار قرار نمی گیرد اما در هر صورت یکی از کوچکترین و سبک ترین دوربین های فول فریم میرورلس با قابلیت تعویض لنز در بازار محصولات عکاسی به شمار آورده می شود .

دوربین سیگما - تعمیر دوربین سیگما - تعمیر لنز سیگما

ویژگی های اصلی این دوربین عبارتند از :

  • سنسور فول فریم 61MP BSI-CMOS
  • قابلیت تشخیص فاز مبتنی بر سنسور
  • اتوفوکوس تشخیص چشم
  • بدنه کوچک و کم حجم با دو دایل کنترل
  • سوئیچ مخصوص تغییر وضعیت دوربین Stills/Cine
  • شاتر الکترونیکی کاملا بدون صدا در تمام زمان ها
  • قابلیت فیلمبرداری 8-bit UHD 4K/30p در فرمت های MOV یا CinemaDNG
  • خروجی تصویر 4K تا 12-bit CinemaDNG به SSD یا خروجی Raw به رکوردر های خارجی

دوربین جدید سیگما Sigma fp L از اواسط تابستان با قیمت 2499 دلار در بازار های جهانی عرضه خواهد شد .

دوربین سیگما - تعمیر دوربین سیگما - تعمیر لنز سیگما

ویژگیهای جدید

دوربین جدید سیگما Sigma fp L دارای اتوفوکوس تشخیص فاز مبتنی بر سنسور است که در مدل قدیمی تر fp این حالت وجود نداشته است و در اینجا نیز همانند تمامی دیگر سیستم های تشخیص دهنده فاز ، دوربین این امکان را می یابد تا مقدار ناحیه خارج از فوکوس را محاسبه نموده و در راستای آن فاصله مورد نیاز برای هدایت سیستم فوکوس را تعیین نماید .این فناوری یکی از سریعترین و دقیق ترین سیستم های اتوفوکوس است که از سوی اکثر کمپانی های تولید کننده دوربین مورد استفاده قرار می گیرد اما باید توجه داشته باشیم که دوربین های Sigma fp L هنوز به نسخه نهایی خود نرسیده اند و از این روی انتظار داریم تا بهبود های بیشتری در سیستم اتوفوکوس این دوربین را شاهد باشیم .

همچنین دوربین سیگما Sigma fp L دارای اتوفوکوس تشخیص چشم سوژه است و با استفاده از آن دقیقترین جزئیات را در زمان های عکاسی پرتره و تصاویر اجتماعی می توان به دست آورد .

دوربین سیگما - تعمیر دوربین سیگما - تعمیر لنز سیگما

زوم کراپ دار :

یکی از شیوه های اصلی استفاده از بالاترین رزولوشن پیکسلی این دوربین ، استفاده از مود زوم کراپ در آن می باشد . در این شیوه ، مجموعه ای از کراپ ها بر روی سنسور موجب می شود تا زاویه دید بسته تری در دوربین ایجاد شده و نوعی حالت زوم دیجیتال در تصویر آن به وجود آورده شود .

بیشترین و کمترین مقدار ناحیه مورد استفاده از سطح سنسور در این دوربین قابل تنظیم است و از حالت فول فریم تا ناحیه کراپ 'Full HD' (1920 horizontal pixel)  را در آن می توان به دست آورد . این حالت ها به شکل کراپ های 1.0 تا 5.0x قابل استفاده بوده و زاویه دید معادل 24mmتا 153mm را در زمان استفاده از یک لنز 24mm به وجود می آورند .

دوربین سیگما - تعمیر دوربین سیگما - تعمیر لنز سیگما

مودهای رنگ جدید

کمپانی سیگما در این دوربین دو مود رنگی جدید را افزوده است که عبارتند از Duotoneو Power Blue .

در مود رنگی Duotone هر یک از 10 گرادیان رنگی پرکنتراست بر روی تصویر قابل استفاده می باشند و در حالت استفاده از مود رنگی Power Blue نوعی حالت رنگی سرد و مات را بر روی تصاویر می توان ایجاد نمود .

با افزوده شده این حالت های رنگی جدید اکنون 15 مود رنگی در پروفایل تنظیم رنگ این دوربین را می توان مشاهده نمود و با توجه به این ویژگی ها در حالت فیلمبرداری با فرمت DNG یک گزینه تبدیل رنگ داخلی دوربین نیز به شما اجازه می دهد تا هر یک از پروفایل های رنگی موجود در دوربین را بر روی تصویر خود اعمال نمایید .

دوربین سیگما - تعمیر دوربین سیگما - تعمیر لنز سیگما

فیلمبرداری

از نقطه نظر فیلمبرداری ، دوربین سیگما fp L را یک محصول کاملا مجهز باید به شمار آورد . این دوربین قادر به تولید فیلمهایی با فرمت 8-bit MOV یا 8-bit CinemaDNG به صورت داخلی بوده وئ در زمان فیلمبرداری تا رزولوشن UHD 4K تا 30p را می تواند به دست بیاورد . این محصول یکی از معدود دوربین هایی است که قادر به فیلمبرداری 24p واقعی می باشد زیرا بسیاری از انواع دوربین ها تنها می توانند تا به حالت 23.97p دست پیدا کنند .

حجم دقت و ظرافتی که سیگما در بخش فیلمبرداری این دوربین به کار برده است ، تحسین برانگیز می باشد و در کنار گزینه هایی همچون focus peaking و zebras در دوربین fp L گزینه نمایش waveform برای ارزیابی حالت های نوردهی را می توان به دست آورد . علاوه بر این ، توانایی کنترل نوردهی بر اساس زاویه شاتر نیز در این دوربین قابل دستیابی خواهد بود.

در دوربین سیگما fp L گزینه Crop Zoom در مود فیلمبرداری نیز وجود داشته و به شما اجازه می دهد تا فیلمبرداری 4K را در هر یک از 19 حالت کراپ سطح سنسور انجام دهید .

همچنین این دوربین قادر است تا خروجی تصویر را به انواع دستگاه های بیرونی ارسال نماید. در صورت اتصال به یک SSD خارجی ، شما قادر خواهید بود تا خروجی تصویر 10 یا 12-bit CinemaDNG Raw را به آن انتقال دهید . علاوه بر این ، امکان ارسال خروجی Raw استریم از طریق HDMI به صورت آنکود های ProRes RAW یا Blackmagic Raw با توجه به نوع رکوردر مورد استفاده وجود خواهد داشت .

دوربین سیگما - تعمیر دوربین سیگما - تعمیر لنز سیگما

بدنه و شکل ظاهری :

دوربین سیگما fp L از بدنه ای کاملا همسان با مدل قیمی تر سیگما fp برخوردار است . شکل ظاهری آن نسبتا ساده بوده و انواع مختلفی از لوازم جانبی را به آن می توان متصل نمود . گزینه ماژول ویزور الکترونیکی بر روی این دوربین ، یک ویژگی کاملا قابل ملاحظه به شمار می آید.

بر روی بدنه خارجی دوربین وجود دو دایل کنترل کننده و قرار گرفتن دکمه شاتر در مرکز یکی از این دایل ها کاملا چشمگیر است . در قسمت پشت بدنه دوربین ، علاوه بر دایل کنترل دوم ، دکمه های QS, AEL و Menu را نیز می توان مشاهده نمود .

دکمه QS منو تنظیمات سریع قابل شخصی سازی را در اختیار کاربران قرار می دهد . منو های داخلی این دوربین از شکل ظاهری شبیه به تنظیمات دوربین های کانن برخوردارند . دایل اصلی دوربین امکان جابجایی میان زبانه های منو را فراهم آورده و دایل پشتی دوربین بالا یا پایین رفتن میان گزینه های هر منو را در اختیار قرار می دهد .

دوربین سیگما - تعمیر دوربین سیگما - تعمیر لنز سیگما

باتری

برای دوربین سیگما fp L از یک باتری BP-51 همانند مدل قدیمی تر سیگما fp استفاده شده است . این یک باتری 8.7Wh است که در هر مرتبه از شارژ کامل امکان ثبت 240 شات را به وجود می آورد. در طول زمان فیلمبرداری این باتری ظرفیت چندانی را ارایه نمی دهد اما به لطف قابلیت شارژ با اتصال USB-C مدت زمان فیلمبرداری را می توان افزایش داد .

 

نقد و بررسی لنز سیگما Sigma 35mm F1.4 DG DN Art

بررسی ویژگی های لنز سیگما Sigma 35mm F1.4 DG DN Art

نقد و بررسی لنز سیگما Sigma 28-70mm f/2.8 DG DN

 

نظرات