بررسی ویژگی های لنز سیگما Sigma 35mm F1.4 DG DN Art

بررسی ویژگی های لنز سیگما Sigma 35mm F1.4 DG DN Art

تقریبا 10 سال بعد از تولید اولین محصول لنز سیگما 35mm F1.4 'Art' ، اکنون این کمپانی یک لنز با طراحی کاملا جدید و متفاوت نسبت به مدل های قدیمی تر به بازار ارایه نموده است. این محصول کاملا جدید که Sigma 35mm F1.4 DG DN 'Art' نام دارد به طور خاص برای استفاده به همراه دوربین های میرورلس فول فریم در رده ILC طراحی شده است و در دو نسخه  Sony E-mount و Panasonic/Leica/Sigma's L-mount قابل استفاده خواهد بود.

 

از لحاظ طراحی و شکل ظاهری ، لنز جدید Sigma 35mm F1.4 DG DN 'Art' همانند سایر لنز های پرایم جدید کمپانی سیگما می باشد اما در هر صورت نسبت به مدل 35 میلیمتری قدیمی تر ، تغییرات قابل ملاحظه ای را شاهد می باشد.این لننز به مقدار زیادی سبکتر و کوچکتر از مدل های قدیمی تر بوده و استفاده از نامگذاری DG DN 'A' به معنای آن است که شکل ظاهری مدرن و پیشرفته ای برای این محصول در نظر گرفته شده است .

اما اصلی ترین تفاوت ظاهری به وجود آمده برای لنز جدید سیگما Sigma 35mm F1.4 DG DN 'Art' در به کارگیری دایل کنترل دیافراگم آن می باشد.. این دایل را در صورت تمایل در وضعیت خودکار "A" می توان قفل گذاری نمود و در موارد نیاز از حالت هدایت شونده توسط دوربین نیز می توان استفاده نمود .

همچنین این دایل ؛ دارای قابل قفلگذاری در محدوده خارج از حالت "A" نیز می باشد و این بدان معناست که در زمان کترل دیافراگم به وسیله دوربین ، دایل آنرا می توان قفل گذاری نمود تا تغییر دیافراگم از یک محدوده خاص فراتر نرود.

همچنین برخورداری از قابلیت 'de-clicked' برای این دایل به این معناست که حرکت بدون صدا و نرم و روان آن در طول زمان کار را می توان به دست آورد و اگر چه در طول زمان عکاسی این عملکرد از اهمیت خاصی برخوردار نیست اما در زمان های فیلمبرداری ؛ دستیابی به یک عملکرد کاملا نرم و بدون صدا ، اهمیت فوق العاده زیادی دارد .

دیافراگم 11 تیغه ای مدور ، دستیابی به بوکه های کاملا مدور و نرم  در پس زمینه تصویر را به همراه خواهد داشت .

یکی دیگر از ویژگی های مطلوب برای فیلمبرداری با این لنز ، موتور هدایت اتوفوکوس آن است که این قابلیت امروزه برای تمامی لنز های قابل استفاده با دوربین های میرورلس در نظر گرفته میشود. این نکته شایان ذکر است که لنز های استپر موتور ( موتور پله ای ) به طور کلی از سرعت عمل همانند لنز های موتور خطی ( که معمولا برای دوربین های میرورلس ساخته می شوند )  برخوردار نبوده و این لنز هم همین ویژگی را دارد . و با وجود آن که این لنز سریعترین فوکوس در نوع خود را ارایه نمی دهد اما در هر صورت به لطف برخورداری از تنها یک المنت برای تنظیم فوکوس ؛ سرعت عمل قابل قبولی را ارایه خواهد داد .

در تمام زمان هایی که با یک لنز سیگما  35mm F1.4 DG DN 'Art' کار می کنید ، قابلیت انجام فوکوس دستی مستقیم به وسیله  یک حلقه فوکوس بزرگ و خوش دست ، در اختیار شما قرار دارد و حداقل فاصله فوکوس دهی به میزان 30 سانتیمتر با بزرگنمایی حداکثر 1:5.4 (0.19x) به شما اجازه می دهد تا حد امکان به سوژه خود نزدیک شوید.

بر روی بدنه خارجی این لنز همانگونه که انتظار میرود دکمه تغییر مود فوکوس و دکمه قابل تنظیم AF-L را می توان مشاهده نمود.

بنا بر اعلام کمپانی سیگما ، این لنز نیز همانند تمامی محصولات خط تولید 'Global Vision' از سازگاری کامل با Sigma's USB DOCK UD-11 برای به روز رسانی و تنظیمات بیشتر نیز برخوردار است .

در درون بدنه لنز سیگما Sigma 35mm F1.4 DG DN 'Art' از 15 المنت در 11 گروه استفاده می شود که از جمله آنها به 1 المنت FLD ، یک المنت ELD ، دو المنت SLD و دو المنت نیم کروی می توان اشاره نمود.

بنا بر اعلام کارشناسان نمایندگی لنز سیگما ، این محصول از شارپنس بسیار عالی در تمام بخشهای تصویر برخوردار است ، حالت های کروماتیک در آن به خوبی کنترل شده اند و حالت کوما به مقدار بسیار ناچیزی در آن قابل مشاهده است . دستیابی به کنتراست ها در حد مطلوب و از بین بردن حالت های روح و شعله در شرایط ناپایدار نور ؛ به واسطه استفاده از یک کوتینگ چند لایه ، در این محصول ایجاد شده است .

بنا بر اعلام سیگما ، این محصول از حالت مهر و موم در برابر رطوبت و گرد و غبار برخوردار است و با قیمت 899 دلار از اواسط تابستان در بازار  های جهانی در دسترس همگان خواهد بود.

 

نظرات