6 نکته شگفت انگیز در رابطه با دوربین کانن EOS R5

6 نکته شگفت انگیز در رابطه با دوربین کانن EOS R5

 

از اواخر تابستان 2020 کمپانی کانن جدید ترین پرچمدار میرورلس فول فریم خود با نام EOS R5 را به بازار محصولات عکاسی معرفی نمود . این محصول از زمان عرضه مورد توجه بسیاری از عکاسان و تصویر برداران حرفه ای واقع شده است و در این مطلب 6 نکته مهم در رابطه با دوربین کانن EOS R5  را مورد اشاره قرار می دهیم .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

1 – کیفیت تصویر بسیار بالا

کمپانی کانن گونه جدیدی از سنسور های فول فریم CMOS با رزولوشن 45 مگاپیکسل را به صورت انحصاری برای استفاده در دوربین های میرورلس خود تولید نموده است . سرعت زیاد و رزولوشن بسیار بالای موجود در این سنسور ها به همراه دو پردازشگر بسیار پر قدرت از نوع DIGIC X موجب ایجاد یک دامنه دینامیکی گسترده برای دوربین کانن EOS R5 شده است . علاوه بر این ؛ استفاده از لنز های مخصوص مانت RF که به طور خاص برای دوربین های فول فریم میرورلس کانن طراحی می شوند ؛ موجب ایجاد یک کیفیت تصویر خارق العاده در این دوربین ها می شود .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

برخی از اصلی ترین ویژگی های کیفیت تصویر دراین دوربین عبارتند از :

  • گزینه کاملا جدید ‘Portrait relighting’  در حالت DPRAW که به کاربران اجازه می دهد تا پس از گرفتن یک عکس ؛ شدت و جهت تابش نور در تصویر را تغییر دهند .
  • گزینه کاملا جدید  ‘Face lighting compensation’ در درون تنظیمات Auto Lighting Optimizer در زمان ادیت و ویرایش فایل های RAW
  • پشتیبانی از فرمت تصویر برداری 10-bit HDR PQ HEIF   

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

2 – سرعت عکاسی متوالی تا 20 فریم بر ثانیه

رزولوشن بالای تصویر و وجود تراکم پیکسلی بالاتر بر سطح سنسور به طور معمول موجب کاهش سرعت عکاسی متوالی در دوربین ها می شود زیرا در این شرایط سرعت خوانش اطلاعات از سطح سنسور ؛ به طور قابل توجهی کاهش می یابد . اما دوربین کانن EOS R5 بر این مشکل غلبه نموده است و به لطف استفاده از دو پردازشگر پر قدرت DIGIC X سرعت خوانش اطلاعات از سطح سنسور ؛ بهبود قابل ملاحظه ای پیدا کرده است . تمامی این عوامل به همراه هم موجب شده اند تا این دوربین قادر باشد تا در کیفیت 45 مگاپیکسل قادر به انجام عکاسی متوالی سرعت بالا تا 20 فریم بر ثانیه همراه با تعقیب AF/AE باشد .

مودهای عکاسی متوالی در این دوربین عبارتند از :

- High-speed continuous shooting + (H+)

- High-speed continuous shooting (H)

- Low-speed continuous shooting (L)

مود های عملکرد شاتر در دوربین کانن EOS R5 عبارتند از :

- Mechanical shutter

- Electronic first-curtain shutter

- Electronic shutter

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

3 – فیلمبرداری با کیفیت 8K RAW, oversampled 4K

دوربین کانن  EOS R5 قادر به انجام فیلمبرداری RAW با کیفیت 8K 30p/25p (NTSC/PAL) در رزولوشن DCI (8192 × 4320 pixels) بر روی یک کارت حافظه CFexpress است . حالت تعقیب سوژه بااستفاده از Dual Pixel CMOS AF بدون توجه به رزولوشن و فریم ریت انتخاب شده ؛ در این دوربین وجود دارد . در  هر فریم از ویدیو های ثبت شده با کیفیت 8K می توان یک تصویر ثابت با کیفیت 4/35 مگاپیکسل را استخراج نمود .

رزولوشن های اصلی و فرمت های فیلمبرداری با این دوربین به شرح زیر هستند :

- MP4 H.264/HEVC (YCbCr 4:2:0/ 8-bit/ BT.709)

- MP4 H.264/HEVC HDR PQ (YCbCr 4:2:2/ 10-bit/ BT.2020)

- MP4 H.264/HEVC Canon-Log (YCbCr 4:2:2/ 10-bit/ BT.709 or BT.2020)

- RAW (12-bit)- DCI only

Cropless 8K DCI: NTSC 29.97/24.00/23.98 fps, PAL 25.00/24.00 fps (ALL-I/IPB)

Cropless 8K UHD: NTSC 29.97/23.98 fps, PAL 25.00 fps (ALL-I/IPB)

به جز حالت های 8K RAW و 8K/4K با فرمت DCI که به طور معمول در صنعت سینما مورد استفاده قرار می گیرند ؛ دوربین کانن EOS R5 قادر است تا فیلم های 8K, 4K را در فرمت UHD نیز ارایه نماید . این فرمت بیشتر در پخش تلویزیونی استفاده می شود و ازاین روی این دوربین یک دوربین فیلمبرداری همه کاره است که برای طیف گسترده ای از صنایع فیلم و تصویر قابل استفاده می باشد .

سایر ویژگی های اصلی فیلمبرداری در دوربین کانن EOS R5 عبارتند از :

  • فیلمبرداری با فریم ریت بالا 4K (DCI/UHD) 120p/100p (NTSC/PAL)
  • فیلمبرداری تایم لپس 8K, 4K, Full HD
  • نمایش حالت  Zebra

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

4-استابیلایزر داخل بدنه با قدرت 8 استاپ تثبیت تصویر :

هر دو دوربین های EOS R5 و  EOS R6 اولین سری از محصولات EOS هستند که به سیستم استابیلایزر داخل بدنه مجهز شده اند . این سیستم قادر است تا حالت بلور شدن تصویر در اثر لرزش های دست و دوربین را تشخیص داده و با استفاده از اطلاعات سطح سنسور و ژیروسکوپ سنسور و همچنین از طریق افزایش سرعت خوانش سطح سنسور ؛ نسبت به اصلاح لرزش تصویر در 5 محور اقدام نماید . استابیلایزر 5 محور این دوربین حتی در زمان فعال بودن سیستم IS در لنز های RF , EF نیز قابل استفاده می باشد .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

5 – سیستم اتوفوکوس Dual Pixel CMOS AF II با قابلیت تشخیص چشم حیوانات

بهبود سرعت عکاسی متوالی در این دوربین با بهبود قابلیت های اتوفوکوس نیز همراه بوده است . در حال حاضر این دوربین نه تنها دارای اتوفوکوس Face + Tracking Priority AF با پوشش صد در صد از کادر تصویر است ؛ بلکه الگوریتم های جدید مبتنی بر هوش مصنوعی در آن ؛ اتوفوکوس تشخیص حیوانات را نیز قرار داده است . این دوربین قادر است تا با دقت بالا نسبت به تشخیص و تعقیب چشم و صورت حیوانات ( سگ ؛ گربه و پرنده ) اقدام نماید .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

6 - دوربین کانن EOS R5 به عملکرد وای فای داخلی 2.4GHz  به همراه قابلیت اتصال با بلوتوث ؛ مجهز شده است .

این گزینه نه تنها اتصال با دستگاه های هوشمند از طریق  اپلیکیشن  Camera Connect app را امکان پذیر  می نماید بلکه امکان دسترسی به حالت نمای زنده ( Live View ) ؛ تگ اطلاعات مکانی و انتقال تصاویر به دستگاه های هوشمند را نیز به وجود می آورد . علاوه بر این ؛ امکان پشتیبانی کامل از فضای ابری  image.canon نیز به وجود آمده است .image.canon یک پلترفرم جدید مبتنی بر فضای ابری است که به همراه این دوربین قابل استفاده بوده و امکان انتقال تصاویر به آن در طول زمان عکاسی فراهم می باشد.  این ویژگی شما را قادر می سازد تا تمامی فیلم ها و تصاویر موجود در دوربین را به صورت خودکار به حافظه فضای ابری انتقال دهید . سرور فضای ابری برای مدت 30 روز از فایل های شما نگهداری خواهد نمود.

لینک های مفید :

تعمیر دوربین
تعمیر دوربین کانن
تعمیر دوربین نیکون
تعمیر دوربین سونی

 

 

نظرات